УГОВОР О ДЕЛУ (LOCATIO CONDUCTIO OPERIS FACIENDI) У РИМСКОМ И СРПСКОМ ПРАВУ

XXI век – век услуга и услужног права (2023)  (стр 533-544)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Ксенија Мрђеновић

Е-АДРЕСА / E-MAIL:

DOI: 10.46793/XXIv-14.533M

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Правни институти настали у римском праву постали су део савремених правних система у готово неизмењеном облику. Разлог за дуг опстанак правних решења створених вековима раније јесте чињеница да су она била одраз прилика у којима су настала, да су била испред свог времена, а тако створен правни систем у одређеним областима одговара и потребама модерног доба. Универзалност правила римског права одражава и уговор о делу. У римском праву једним именом locatio conductio су се називале три врсте уговора (locatio conductio rei, locatio conductio operarum и locatio conductio operis faciendi) у којима се једна страна обавезује да стави на располагање своју радну снагу или неку ствар или да обави неки посао другој страни која се обавезује да ће за то платити одређену суму новца. У раду се анализира locatio conductio operis faciendi, али и уговор о делу као модерни израз и својеврсни наследник овог римског уговора у српском праву.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

locatio conductio operis faciendi, locator, conductor, уговор о делу, српско право

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Бујуклић, Ж., Римско приватно право, Београд, 2012.
  • Гамс, А., Значај Српског грађанског законика за Србију у XIX веку, Зборник радова: Сто педесет година од доношења Српског грађанског законика (1844-1994), Београд, 1996.
  • Gai, Institutionum commentari, у преводу Станојевић, О., Гајеве Институције, Београд, 1982.
  • Ђорђевић, М., Структура и посебне врсте лоцатио цондуцтио оперис фациенди, Страни правни живот, бр. 1/2014.
  • Eisner, B., Horvat, М., Римско право, Загреб, 1948.
  • Zimmermann, R., The Law of Obligations, Roman foundations of the civilian tradition, University press, Oxford, 1996.
  • Игњатовић, М., Основи римског поморског права, Ниш, 2019.
  • Марковић, Б., Правни корени уговора о делу, Анали Правног факултета у Београду, вол. 38, бр. 6/1990.
  • Маленица, А., Деретић, Н., Римско право, Нови Сад, 2011.
  • Милошевић, M., Римско право, Београд, 2010.
  • Nicholas, B., An Intorduction to Roman Law, Clarendon press, Oxford, 1961.
  • Петровић З. Уговор о делу, Право, теорија и пракса, бр. 11/2005.
  • Ромац, А., Римско право, Загреб, 2007.
  • Салма, Ј., Српски грађански законик (СГЗ, 1844) и облигационо право, Зборник радова Правног факултета у Новом Саду, бр. 2/2004.
  • Станковић, Е., Владетић, С., Римско право, Крагујевац, 2020.
  • Станковић, Е., Услуге превоза у римском царству, Зборник радова: Савремени правни промет и услуге, Крагујевац, 2018.
  • Стојчевић, Д., Римско приватно право, Београд, 1983.
  • Туцаковић, С., Услуга прања, глачања и избељивања одеће у старом Риму, Зборник радова: Правна регулатива услуга у националним законодавствима и праву Европске уније, Крагујевац, 2023.
  • Ulpijan, Knjiga regula, превео Romac, A., Latina et Graeca, Zagreb, 1987.
  • Watson, A., The Digest of Justinian, Philadephia, 1998.