ПОСЕБНА ПОТРОШАЧКА ПРАВА У ОБЛАСТИ УСЛУГА ОД ОПШТЕГ ЕКОНОМСКОГ ИНТЕРЕСА

XXI век – век услуга и услужног права (2023)  (стр 395-408)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Јована Брашић Стојановић

Е-АДРЕСА / E-MAIL:

DOI: 10.46793/XXIv-14.395BS

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Услуге од општег економског интереса сврставају се у специфичну и веома значајну група услуга како за потрошача, тако и за ствараоца услуга, и за државу. Реч је о категорији услуга које се пружају уз посредно или непосредно учешће државе, уз одговарајућу накнаду и континуирано, са примарним циљем задовољења општег интереса. У Републици Србији услуге од општег економског интереса регулисане су Законом о заштити потрошача, који садржи одређени минимум правила која се примењује на све услуге од општег економског интереса, правила која регулишу однос између потрошача и трговца, али и посебна права која штите потрошача, као економски слабије уговорне стране. У раду аутор уз анализу појма услуга од општег економског интереса и указивања на важност коју имају у економијама данашњице, бави се и тумачењем посебних потрошачких права и гаранција које им обезбеђује регулаторни оквир.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

услуге од општег економског интереса, држава, заштита потрошача, посебна потрошачка права.

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Благојевић, М., Марковић, Д., Стање тржишта поштанских услуга са аспекта последица либерализације, XXXVIII Симпозијум о новим технологијама у поштанском и телекомуникационом саобраћају – PosTel, Београд, 2020.
  • Домазет, С., Политика конкуренције Европске уније и услуге од општег економског интереса, Политичка ревија, год. (XXII) IX, вол 25, бр. 3/2010.
  • Јованић, Т., Концепт услуге од општег економског интереса, Европско законодавство, год. IX, бр. 39-40/2012.
  • Klarić, M., Role of regulatory bodies on energetic markets of European Union, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu, год. 50, бр.4/2013.
  • Кнежевић, М., Услуге од општег (јавног) интереса – модел за унапређење њиховог пружања, Зборник радова: Услуге и права корисника, Крагујевац, 2020.
  • Лабудовић Станковић, Ј., Економија за правнике, Крагујевац, 2022.
  • Маџар, Л., Политика заштите потрошача у Србији са аспекта политике заштите потрошача у земљама ЕУ, Школа бизниса, бр. 4/2010.
  • Мићовић, М., Универзални сервис као основно људско право, Зборник радова: Услуге и услужна правила, Крагујевац, 2016.
  • Мишћенић, Е., Усклађивање права заштите потрошача у Републици Хрватској, Годишњак Академије правних знаности Хрватске,вол. IV, бр. 1/2013.
  • Pesaresi, N., Sinnaeve, A., Guigue-Koeppen, V., Wiemann, J., Radulescu, M., The New State Aid Rules for Services of General Economic Interest (SGEI), доступно на: https://competition-policy.ec.europa.eu/system/files/2021-04/SGEI_competition_policy_newsletter_2012_1_en.pdf (датум посете 4.10.2023.)
  • Салач, Ј., Узелац, Ј., Заштита потрошача у Републици Хрватској у контексту хармонизације с правном стечевином Европске уније, ФИП, вол. 2, бр. 2/2014.
  • Стиглиц, Џ., Економија јавног сектора, Београд, 2008.
  • Шокињов, С., Услуге од општег економског интереса, Зборник радова: XXI век – век услуга и Услужног права, књ. 13, Крагујевац, 2022.
  • Services of general economic interest exclusion, Understanding competition law, Competition law 2004, доступно на: https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/ system/uploads/attachment_data/file/284403/oft421.pdf (датум посете 10.10.2023.).
  • Закон о заштити потрошача, Сл. гласник РС, бр. 88/2021.
  • Закон о управљању привредним друштвима у власништву Републике Србије, Сл. гласник РС, бр. 76/2023.
  • Закон о јавним предузећима Републике Србије, Сл. гласник РС, бр. 15/2016 и 88/2019.
  • Закон о контроли државне помоћи Републике Србије, Сл. гласник РС, бр. 73/2019.