ПРАВО ПОТРОШАЧА НА ПОПРАВКУ ПРОИЗВОДА

XXI век – век услуга и услужног права (2023)  (стр 377-394)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Борко Михајловић

Е-АДРЕСА / E-MAIL:

DOI: 10.46793/XXIv-14.377M

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Улога и значај права потрошача на поправку производа мењају се и прилагођавају савременим условима пословања. Право на поправку одувек је представљало једно од основних права потрошача у случају повреде уговора од стране трговца, односно постојања несаобразности испоручене робе. У савременом потрошачком праву, право на поправку више није само средство остваривања и заштите економских интереса потрошача. Оно постаје и средство остваривања циљева одрживог развоја коришћењем норми потрошачког права. Предмет овог рада је анализа садржине права потрошача на поправку у актуелном тренутку, који карактерише постепена промена основних циљева потрошачког права. Аутор у раду, најпре, представља тренутно стање српског права и права Европске уније (ЕУ) у погледу права на поправку. Суштину рада чини анализа три различита аспекта права потрошача на поправку, присутна у различитим фазама односа између произвођача, трговца и потрошача (током времена важења и након истека законске и/или комерцијалне гаранције): 1) место овог права у хијерархији правних средстава која потрошачу стоје на располагању у случају испоруке несаобразне робе и његов однос са правом на замену; 2) прописивање посебних обавеза јавноправне и/или приватноправне природе произвођачу којим се омогућава вршење поправке производа од стране потрошача или сервиса за поправку који су независни од произвођача (пре свега, обавеза снабдевања тржишта резервним деловима, обавеза ажурирања софтвера код робе са дигиталним елементима и др.) и 3) правно регулисање уговора о пружању услуге поправке, а нарочито остваривање права потрошача на информисање при закључењу и испуњењу овог уговора. Три аспекта права потрошача на поправку аутор посматра у контексту предложене законодавне реформе овог права на нивоу ЕУ, као и савремене литературе која се у све већој мери бави овим правом потрошача.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

потрошач, поправка производа, одрживо потрошачко право, обавеза снабдевања резервним деловима, уговор о пружању услуге поправке производа.

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Благојевић, Б., Круљ, В., Коментар Закона о облигационим односима, Београд, 1980;
  • Bosselmann, K., The Principle of Sustainability: Transforming law and governance, друго издање, Њујорк, 2016.
  • Van Gool, Е., Michel, А., The new Consumer Sales Directive 2019/771 and sustainable consumption: a critical analysis, Journal of European Consumer and Market Law, бр. 4/2021.
  • European Law Institute, European Commission’s Public Consultation on Sustainable Consumption of Goods – Promoting Repair and Reuse (Response of the European Law Institute), Беч, 2022.
  • European Law Institute, European Commission’s Proposal for A Directiv on Common Rules Promoting the Repair of Goods, Беч, 2023.
  • Loos, М., Service contracts, Зборник радова: Towards a European Civil Code, четврто издање, Alphen aan den Rijn, 2011.
  • Mak, V., Terryn, E., Circular Economy and Consumer Protection: The Consumer as a Citizen and the Limits of Empowerment Through Consumer Law, Journal of Consumer Policy, бр. 1/2020.
  • Malinauskaite, Ј., Erdem, F. B., Planned Obsolescence in the Context of a Holistic Legal Sphere and the Circular Economy, Oxford Journal of Legal Studies, бр. 3/2021.
  • Мићовић, М., Програмирана застарелост: постојећи модел пословања и потреба правног уређења, Правни живот, бр. 10/2017.
  • Михајловић, Б., Промена потрошачког права у дигитално доба, Крагујевац, 2023.
  • Ozturkcan, S., The right-to-repair movement: sustainability and consumer rights, Journal of Information Technology, бр. 1/2023.
  • Terryn, E., A Right to Repair? Towards Sustainable Remedies in Consumer Law, European Review of Private Law, бр. 4/2019.
  • Цветковић, М., Потрошачко право на поправку, Зборник радова: Заштита људских и мањинских права у европском правном простору, књига једанаеста, Ниш, 2022.
  • Šajn, N., Right to repair – European Parliamentary Research Service, Брисел, 2022.