ЉУДСКИ ПОТЕНЦИЈАЛИ И УПРАВЉАЊЕ ЊИМА У ЛОКАЛНОЈ САМОУПРАВИ

XXI век – век услуга и услужног права (2023)  (стр 297-316)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Милан Рапајић

Е-АДРЕСА / E-MAIL: 

Download Full Pdf  

DOI: 10.46793/XXIv-14.297R

САЖЕТАК / ABSTRACT:

У раду аутор образлаже појам управљања, као специфичну континуирану делатност повезивања више лице у процесу вршења јавних послова. Управљање људским потенцијалима у локалној самоуправи је део ширег процеса, који значи управљање људским потенцијалима у јавној управи. Јавна управа je појам шири од појма државне управе, јер означава све вршиоце управне делатности, како у оквиру државне организационе структуре (управне органе и друге државне органе који су овлашћени за вршење управних активности), тако и изван ње (недржавне субјекте са јавним овлашћењима), а не само државне органе управе као вршиоце управних активности. Људски потенцијали анализирани у овом раду су јавни службеници у локалној самоуправи, онако како их одређује Закон о запосленима у аутономним покрајинама и јединицама локалне самоуправе. Локални службеници обављају послове од значаја за успешно функционисање локалне самоуправе и остваривање права и обавеза грађана који у њима живе. Њихов радно-правни положај карактерише радно-правни елемент и управно-правни елемент, где овај први претеже. Закон о запосленима у аутономним покрајинама и јединицама локалне самоуправе, посебно регулише управљање људским ресурсима у локалној самоуправи. Тако се наводи да се код послодавца посебно организују послови управљања људским ресурсима. Послови управљања људским ресурсима обављају се за све организационе јединице. Аутор се залаже за установљавање термина „управљање људским потенцијалима“, као адекватнијег од термина „управљање људским ресурсима“, с обзиром да су локални службеници есенцијални елемент, без кога би функционисање локалне самоуправе на добробит грађана било немогуће.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

управљање, људски потенцијали, јавна управа, локална самоуправа, локални службеници.

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

  • Андоновић, С., Заштита података у електронској јавној управи у Републици Србији – правни аспекти, докторска дисертација, Правни факултет Универзитета у Београду, 2019.
  • Антић, А., Специфичности радноправног положаја локалних службеника, докторска дисертација, Правни факултет Универзитета у Крагујевцу, 2020.
  • Бахтијаревић – Шибер, Ф., Management људских потенцијала, Загреб, 1999.
  • Борковић, И., Службеничко право, Загреб, 1999.
  • Кавран, Д., Јавна управа – реформа, тренинг, ефикасност, Београд, 2005.
  • Крбек, И., Управно право – организација јавне управе, Књига 2, Загреб, 1932.
  • Крегар, Ј., Корупција, Зборник радова: Хрестоматија управне знаности, Загреб, 1998.
  • Лилић, С., Управно правно – управно процесно право, Београд, 2014.
  • Лукић, Р., Кошутић, Б., Увод у право, Београд, 2008.
  • Милков, Д., Управно право I – уводна и организациона питања, Нови Сад, 2016.
  • Мушикић, С., Круљ Младеновић, М., Људски капитал као квалитативна компонента привредног раста и развоја, Synthesis 2015-International Scientific Conference of IT and Business-Related Research, Singidunum University, 2015.
  • Пусић, Е., Наука о управи, Загреб, 2002.
  • Farazmand, A., Administrative ethics and professional competence: accountabillity and performance under globalization, International Review od Administrative Science, no. 1/2002.
  • Haque, M. S., Relationship between citizenship and public administration: a reconfiguration, International Review of Administrative Sciences, no. 3/1999.