УСЛУГЕ КОЈЕ СУ ПРУЖАЛЕ ЈАВНЕ БИБЛИОТЕКЕ СТАРОГ РИМА

XXI век – век услуга и услужног права (2023)  (стр 129-139)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Срђан Владетић

Е-АДРЕСА / E-MAIL:

DOI: 10.46793/XXIv-14.129V

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Од момента када је Асиније Полион, по налогу Августа, отелотворио Цезарову идеју и установио прву јавну библиотеку у старом Риму, у наредним вековима никло је на десетине ових установа. У најширем смислу, предмет овог рада су врсте услуга које су ове библиотеке пружале својим корисницима. У оквиру пружања библиотечких услуга посебна пажња посвећена је испитивању могућности изношења и коришћења библиотечке грађе ван библиотеке, као и кругу корисника библиотечких услуга, односно да ли су корисници били припадници виших слојева и са њима повезана интелектуална елита или је реч о ширем кругу корисника.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

стари Рим, јавне библиотеке, библиотечке услуге, изношење књига, круг корисника.

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• The Attic Nights of Aulus Gellius, Translated into English by W. Beloe, Vol. I, printed for J. Jonson, St. Paul’s Church-Yard, 1795.
  • Affleck, M. K., Roman Libraries During the Late Republic and Early Empire: with Special Reference to the Library of the Pliny the Elder, University of Queensland, 2012.
  • Boyd, E., Public Libraries and Literary Culture in Ancient Rome, The University of Chicago Press, 1915.
  • Bruce, L., Palace and Villa Libraries from Augustus to Hadrian, The Journal of Library History, Vol. 21, No. 3/1986.
  • Владетић, С., Библиотека Тиберијеве палате, Зборник радова: XXI век – век услуга и услужног права, књ. 13, Крагујевац, 2022.
  • Владетић, С., Bibliotheca Ulpia, Зборник радова: Садашњост и будућност услужног права, Крагујевац, 2022.
  • Владетић, С., Библиотека Асинија Полиона: прва јавна библиотека у старом Риму, Зборник радова: Услуге и права корисника, Крагујевац, 2020.
  • Владетић, С., Библиотека Октавијиног Трема (Bibliotheca Porticus Octaviae), Зборник радова: Услуге и владавина права, Крагујевац, 2021.
  • Владетић, С., Библиотека у Храму Мира, Зборник радова: XXI век – век услуга и услужног права, књ. 12, Крагујевац, 2021.
  • Владетић, С., Библиотека Аполоновог храма, XXI век – век услуга и услужног права, књ. 11, Крагујевац, 2020.
  • Marcus Vitruvius Pollio, Deset knjiga o arhitekturi, prevod Lopac, M., Svjetlost, Zagreb, 1990.
  • Dio’s Roman History, with an English Translation by Earnest Cary, Vol. VIII, London,:William Heinemann, New York: G. P. Putnam’s Sons, 1925.
  • Dix, T.K., Houston, G.W., Public libraries in the city of Rome: from the Augustan age to the time of Diocletian, Melanges de l’ecole Francaise de Rome – Antiquite 118-2, 2006.
  • Dix, T. K., Public Libraries in Ancient Rome: Ideology and Reality, Libraries & Culture, Vol. 29, No. 3/1994.
  • Касон, Л., Библиотеке старог света, превод: Љубановић Г., Clio, 2004.
  • Амијан Марцелин, Историја, предговор, превод и објашњења: Милена Милин, Просвета, 1998.
  • Martial, Epigrams, with an English Translation by Walter, C.A.- Kerr, M.A., London: William Heinneman – New York: G.P. Putnams Sons, 1919.
  • Nichols, F.M., The Marvels of Ancient Rome or a picture of Golden City, London: Ellis and Elvey, Rome: Spithoever, 1889.
  • Ovid, Tristia: ex Ponto, with an English Translation by Wheller, A. L., Cambridge, Massachusetts, Harvard University Press, London, William Heinemann LTD, 1939.
  • Packer, J. E.. The Forum of Trajan in Rome, A Study of Monuments, Berkely, 1997.
  • Packer, J. E., The Forum of Trajan in Rome – A Study of Monument in Brief, University of Clifornia Press, Berkeley, L. A. London, 2001.
  • Plutarh, Usporedni životopisi, I, August Cesarec, Zagreb, 1988.
  • Pliny, Natural History, with an English translation by Rackham, H., Vol. II, Cambridge, Massachusetts, Harvard University Press, London, William Heinemann LTD, 1961.
  • Гај Плиније Млађи, Писма, превео Вилхар А., Српска књижевна задруга, Београд, 1982.
  • Propertius, with an English Translation by H.E. Butler, London: William Heinneman – New York: G.P. Putnams Sons, 1924.
  • Procopius, History of the Wars, with an English Translation by Dewing, H.B., Vol. 5, William Heinneman LTD, Harvard University Press, 1962.
  • The Scriptores Historiae Augustae, vol. III, by S. H., Ballou and Magie, D., Cambridge, Mass.: Harvard University Press, London W. Heinemannn, 1932.
  • Gaj Svetonije Trankvil, Dvanaest rimskih careva, prijevod Hosu S., Naprijed, Zagreb, 1978.
  • Корнелије Тацит, Анали, превела Љиљана Црепајац, BMG, Београд, 2000.
  • The Correspodence of Marcus Cornelius Fronto, Edited and for the first time translated by Haines, M. A., London,:William Heinemann, New York: G. P. Putnam’s Sons, 1919.
  • Квинт Хорације Флак, Целокупна дела, превео Атанасијевић, М.С., Нaродна библиотека „Вук Караџић”, Крагујевац, 2005.