TURISTIČKO PUTOVANJE PREMA NOVOM SRPSKOM ZAKONU O ZAŠTITI POTROŠAČA

XXI vek – vek usluga i uslužnog prava (2021), str. 357-367

AUTOR(I): Dragan Vujisić

DOI: 10.46793/XXIv-12.357V

Septembra 2021. godine u Republici Srbiji donet je novi Zakon o zaštiti potrošača, koji, s jedne strane, predstavlja korak dalje u harmonizaciji srpskog potrošačkog prava s potrošačkim pravom EU, dok, s druge strane predstavlja korak dalje u  kvalitetnijoj zaštiti srpskih potrošača, imajući u vidu specifičnosti u srpskom zakonodavstvu uopšte i potrebe i stanje prakse. Jedan deo ovog zakona posvećen je i zaštiti potrošača u ostvarivanju prava iz ugovora o turističkom putovanju. Zakon o zaštiti potrošača (2021) implementira Direktivu EU o putovanjima u paket aranžmanima i povezanim putnim aranžmanima (2015/2302/EU). Osim potrebne harmonizacije, kako tržište usluga putovanja doživljava bitne promene, posebno zahvaljujući internetu odnosno činjenici da se sa sve većim brojem korisnika interneta, usluge putovanje sve češće pribavljaju na internetu, kao i nastajanje novih kombinacija usluga putovanja, uslovili su nova zakonska rešenja, kao i odatle neophodno proisteklu dalju zaštitu putnika.

Zakon o zaštiti potrošača, turističko putovanje, ugovor o turističkom putovanju, organizator putovanja, putnik.