СЛОБОДАН ПРИСТУП ИНФОРМАЦИЈА ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА И МЕДИЈСКЕ УСЛУГЕ

Правна регулатива услуга у националним законодавствима и праву Европске Уније (2023) (стр. 529-545) 

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Јелена Вучковић

Download Full Pdf   

DOI: 10.46793/XIXMajsko.529V

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Ауторка полази од става да медији имају дужност да пружају информације и обавештавају јавност о свим питањима од јавног интереса. Може се и сматрати да су медијске информације по природи „медијских ствари“ управо информације од јавног интереса, а медијске услуге „услуге јавности“. У раду се указује да новинари у пружању медијских услуга имају право на приступ информацијама од јавног значаја. Међутим, њихово професионално знање, искуство али и одговорност, ставља их у посебну позицију у случајевима када органи јавне власти ускрате право на приступ информацијама са аргументацијом да оне имају одређени степен тајности. Медијски захтеви да одговорна лица органа јавне власти, Повереник и други учесници у таквим „случајевима“ дају своје коментаре и изнесу ставове и мишљења, додатно фокусиара, подиже и „подгрева“ пажњу јавности, дајући тим информацијама карактер информације од јавног значаја у суштинском смислу. Истовремено професионално и одговорно медијско обавештавање јавности о таквим „забрањеним“ документима, случајевима и тајним информацијама јесте додатни аргумент који може допринети да у примени „теста јавног интереса“ тражиоци права на слободан приступ информација од јавног значаја коначно и остваре своје право. Ауторка указује и на могуће ситуације „цурења“ тајних података па и пословних тајни посредством медија али и на важећу регулативу у Републици Србији и ЕУ овој материји која широко покрива и санкционише овакве случајеве.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

информације од јавног значаја, медији, тајност података, пословна тајна, медијске услуге.

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

  • Водинелић, В., Право на слободан приступ информација од јавног значаја као уставно право, Зборник радова: Слободан приступ информација – уставно јемство и законске гаранције, Београд, 2004.
  • Вучковић, Ј., Заштита права на слободан приступ информација од јавног значаја, Зборник радова: Усклађивање правног система Србије са стандардима Европске уније, књ. 1, Крагујевац, 2013.
  • Вучковић, Ј., Уставне гаранције и ограничења слободе медијских услуга, Зборник радова: Услуге и одговорност, Крагујевац, 2017.
  • Вучковић, Ј., Дигитални медији и медијско законодавство Републике Србије, Зборник радова Правног факултета у Нишу, бр. 92/2021.
  • Вучковић, Ј., Медијско право, Ниш, 2022.
  • Закон о слободном приступу информацијама од јавног значаја, Сл. гласник РС, бр. 120/2004, 54/2007, 104/2009, 36/2010 i 105/2021.
  • Закон о тајности података, Сл. гласник РС, бр. 104/2009.
  • Закон о општем управном поступку, Сл. гласник РС, бр. 18/2016, 95/2018 – Аутентично тумачење, 2/2023 – УС.
  • Калајџић, К., Право на слободан приступ информацијама од јавног значаја – Епидемија тајности, Београд, 2021.
  • Лилић, С., Доступност јавних информација, Зборник радова: Слободан приступ информацијама, Београд, 2003.
  • Мољевић, Б., Заштита пословне тајне и поверљивост података, ИТ Право, 2021: https://www.milic.rs/it-pravo/zastita-poslovne-tajne-i-poverljivost-podataka/ (приступ 04.04.2023).
  • Пешић, М., Пракса Европског суда за људска права која се односи на слободу изражавања, мастер рад, Правни факултет Универзитета у Нишу, 2015.
  • Слободан приступ информацијама, Извод из праксе Повереника, РС Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности, Београд, 2012.
  • Смернице за заштиту приватности у медијима, https://rm.coe.int/srb-guidelines-on-safeguarding-privacy-in-the-media/1680a012c5 (приступ 10.04.2023).
  • Стефановић, М., Милеуснић, Д., Мишљеновић, У., Примена Закона о тајности података у Републици Србији Надзор и судска пракса, Бероград, 2021.