ЕКСПРОПРИЈАЦИЈА КАО ПРЕДУСЛОВ ЗА ПРУЖАЊЕ УСЛУГА ОД ОПШТЕГ ИНТЕРЕСА

Правна регулатива услуга у националним законодавствима и праву Европске Уније (2023) (стр. 269-285)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Нина Планојевић

DOI: 10.46793/XIXMajsko.269P

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Због ширине круга својих корисника и чињенице да су без њих нормално функционисање, па и опстанак једне друштвене заједнице немогући, услуге од општег интереса представљају најважнију врсту услуга. Један од услова за њихово несметано обављање је и обезбеђивање локација за изградњу објеката и вршење делатности које их чине – што је тежак задатак, посебно у градовима и густо насељеним местима, где је слободних терена мало. То постаје посебно велики проблем када је за вршење ових услуга потребна тачно одређена непокретност, која је у нечијем приватном власништву. Једино решење оваквих ситуација, у којима долази до сукоба општег и појединачног интереса, је примена института експропријације, који постаје предуслов за вршење услуга од општег интереса. Стога је предмет овог рада разматрање решења о експропријацији у домаћем праву, кроз анализу следећих сегмената овог института: појам; субјекти; врсте; развој; функције и елементи експропријације (предмет, јавни интерес, поступак експропријације и накнада). У закључном делу рада ауторка сумира резултате својих анализа, указујући на повезаност експропријације и услуга од општег интереса.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

услуге од општег интереса; експропријација; јавни интерес; накнада за експропријацију;субјекти експропријације; поступак експропријације.

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Бабић, И., Јотановић, Р., Грађанско право, књ. 2 – Стварно право, Бања Лука, 2020.
  • Вуковић, С., Коментар Закона о основама својинскоправних односа, Београд, 2006.
  • Гамс, А., Основи стварног права, Београд, 1968.
  • Gavella, N. и др., Стварно право, Загреб, 1998.
  • Енциклопедија имовинског права и права удруженог рада, Београд, 1978.
  • Ињац, Ј., Накнада за експроприсане непокретности, магистарска теза одбрањена на Правном факултету Универзитета у Београду, 1993.
  • Јелић, Р., Експропријација – појам, елементи, теорија и пракса, Београд, 2009.
  • Ковачевић Куштримовић, Р., Лазић, М., Стварно право, Ниш, 2004.
  • Медић, Д., Стварно право Републике Српске, Бања Лука, 2019.
  • Планојевић, Н., Стварно право у пракси, Крагујевац, 2012.
  • Рашовић, З., Стварно право, Подгорица, 2010.
  • Салма, Ј., Експропријација, Загреб, 1978.
  • Стојановић, Д., Експропријација и правична накнада, Анали Правног факултета у Београду, бр. 1-2/1970.
  • Субић, М., Експропријација непокретности, Зборник радова: Закон и судска примена закона, Београд, 2005.
  • Стојановић, Д., Стварно право, Београд, 1980.
  • Станковић, О., Орлић, М., Стварно право, Београд, 1999.
  • Црнић, Ј., Закон о експропријацији с коментаром, Загреб, 1983.
  • Шумић, Т., Непотпуна експропријација као посебан вид ограничења права својине, Правни живот, бр. 2/1985.