PRUŽANJE JAVNIH USLUGA ELEKTRONSKIM PUTEM – EUPRAVA

Sadašnjost i budućnost uslužnog prava (2022) str. 755-766

AUTOR(I): Jovana Petrović

Download FullPdf 

DOI: 10.46793/XVIIIMajsko.755P

SAŽETAK:

Pored nesumnjivog napretka u odnosu na prethodni period, mali prostor koji je osvojila e-uprava nedovoljno se koristi. Pomaci u normativnom aspektu nisu uvek praćeni adekvatnim aktivnostima u tehničko- tehnološkom segmentu. Preterana kompleksnost procedura pružanja javnih usluga elektronskim putem, slaba informatička pismenost građana i zaposlenih u organima uprave, svest i kultura, nedovoljna tehnološka opremljenost, nepostojanje adekvatne koordinacije i saradnje organa uprave i brojni drugi problemi ometaju masovniju primenu. A upravo je to potrebno da se spozna nemerljiva korist e-uprave. Brže i kvalitetnije pružanje javnih usluga, čemu e-uprava i teži, najbolji je podsticaj za njen dalji razvoj. Iako treba imati u vidu da e-uprava nije panacea za sve boljke javne uprave – o čemu svedoče brojni izazovi sa kojima se suočavaju čak i države koje su u ovom pogledu daleko ispred Srbije – na mnogim primerima se pokazala kao moćan katalizator njene reforme. S obzirom na to da je modernizacija javne uprave jedan dugotrajan proces, njeni efekti će biti vidljivi tek u periodu koji nam predstoji, tako da je teško i pomalo nezahvalno davati prognoze u pogledu daljeg pravca razvoja. Međutim, ono što se smatra imperativnim u narednom periodu, a posebno zbog značaja koji efikasna javna uprava ima za funkcionisanje celokupnog društva, je usmeravanje pažnje stručne i političke javnosti ka što efikasnijem otklanjanju navedenih prepreka razvoju e-uprave i boljem i potpunijem iskorišćavanju postojećih potencijala.

KLJUČNE REČI: 

e-uprava, elektronske usluge, RepublikaSrbija, digitalizacija, portal e-uprave.

LITERATURA:

  • Jovanović, Z., Elektronskauprava– put ka uslužnijoj upravi, Zbornik radova: Pravoi usluge, Kragujevac, 2012.
  • Kreća, M., Vlašković, J., Analiza stanja servisa elektronske uprave u Srbiji, Beograd, 2013, dostupno na: http://www.infotech.org.rs/blog/wp-content/uploads/radovi2013/024.pdf
  • Latinović, B., Elektronsko poslovanje, Banja Luka, 2007.
  • Palvia, S. C. J., Sharma, S. S., E-Government and E-Governance: Definitions/Domain Framework and Status around the World, dostupno na: http://www.csi-sigegov.org/1/1_369.pdf
  • Radenković, B., Despotović-Zrakić, M., Bogdanović, Z., Barać, D., Labus, A.,
  • Elektronsko poslovanje, Beograd, 2015.
  • Simović, V., Elektronskoposlovanje, skripta, Beograd, 2013.
  • Spasojević, N., Specifičnostie-uprave:ekonomsko-finansijskekonsekvence, Stručni članak, Bosna i Hercegovina, 2015, dostupno na: https://www.researchgate.net/publication/97725147_Specificnosti_e_-_Uprave_Ekonomsko_-_Finansijske_Konsekvence_Specifics_E_-_Governance_Economic_-_Financial_Consequences
  • Spalević, Ž., Milisavljević, B., Ilić, M., Pravni aspekti razvoja elektronske uprave u Republici Srbiji, Sinergija University International Scientific Conference, vol. 18, br. 3/2017.
  • Todorović, S., Simeunović, J., Značaj elektronskog poslovanja u svetu i nacionalnoj ekonomiji“, Zbornik radova – EkonBiz, 2018.
  • Đuretić, G., Krasulja, N., Mogućnostiprimenedostignućau upravljanju promenama iz razvijenihzemalja na Republiku Srbiju, Glasnik Baština, sv. 49.
  • Program razvoja elektronske uprave u Republici Srbiji za period od 2020. do 2022. godine sa Akcionim planom za njegovo sprovođenje (Službeni glasnik RS, br. 85/2020.
  • Zakon o elektronskoj upravi, Sl. glasnik RS, br. 27/2018.