ZNAČAJ INSTITUCIJE OMBUDSMANA U ZAŠTITI LJUDSKIH PRAVA U REPUBLICI SRBIJI – SA POSEBNIM OSVRTOM NA LOKALNOG OMBUDSMANA

Sadašnjost i budućnost uslužnog prava (2022) str. 743-753

AUTOR(I): Dejan Vučinić

Download FullPdf

DOI: 10.46793/XVIIIMajsko.743V

Zaštita ljudskih prava u demokratskim društvima odavno je prepoznata kao jedno od osnovnih principa na kojima počivaju uređene države i države koje karakteriše vladavina prava. Međutim, danas više nego ikada vidimo potencijal globalnih društvenih kretanja (naročito aktuelnih) produkovanih različitim faktorima (pandemije, krize, ratovi…) da skrenu države u smeru totalitarizma, koje sve više ograničavaju a neretko i ugrožavaju ljudske slobode i prava. U tom smislu, pojačana kontrola uprave i zaštita i garantovanje ljudskih prava kroz instituciju ombudsmana ili sličnim institucijama, pokazala se do sada kao uspešna, u dovoljnoj meri da ovu instituciju danas ima značajan broj država.

Pristupačnost građanima, vreme trajanja postupka i u krajnjem slučaju autoritet institucije kojim se nameće kada je u pitanju postupanje po odlukama ombudsmana, samo su neki od razloga da sve veći broj građana traži zaštitu svojih prava i zaštitu zakonitosti upravo u postupku pred ombudsmanom, a ne u uobičajenom sudskom postupku.

U radu će se analizirati upravo pravna priroda institucije ombudsmana, pitanje njegovih ovlašćenja i odnosa prema subjektima javne uprave, kao i pitanje lokalnog ombudsmana, odnosno rezultata njegovog rada, posebno imajući u vidu zakonsku „mogućnost“, ne i obavezu da lokalni ombudsman bude ustanovljen u lokalnim samoupravama – gradovima i opštinama.

Zaštitaljudskihprava,kontrolauprave,ombudsman,lokalni ombudsman, lokalnasamouprava.

• Jerinić, J., Nova institucija:Građanski branilac, Lokalna samouprava, Propisi i praksa:pravni bilten, br. 1/2005.
  • Lilić, S., Golubović, K., Evropsko upravno pravo, Beograd, 2011.
  • Lazarević, M., Evolucijai širenje nadležnosti Zaštitnika građana kao nacionalne institucije za zaštitu ljudskih prava, Godišnjak Fakulteta političkih nauka, br. 18/2017.
  • Milkov, D., ZaštitnikgrađanaRepublikeSrbije, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Novom Sadu, br. 1/2-2008.
  • Milkov, D., Nastanak i razvoj institucije ombudsmana, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Novom Sadu, br. 2/2018.
  • Nastić, M., Ombudsmansko delovanje u zaštiti ljudskih prava, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Novom Sadu. br. 2/2019.
  • Nešić, M., Dosadašnja iskustva u radu prvog ombudsmana u Republici Srbiji,
  • Zbornik radova: Značaji uloga lokalnih ombudsmana, Bačka Topola, 2013
  • Petković, D., Milošević, V., Različita shvatanja položaja i nadležnosti Zaštitnika građana Republike Srbije, NBP: Nauka, bezbednost, policija, br. 1/2018.
  • Prelević, S., Poslovnaetika-paradoksilineminovnost. Novi Sad, 2011.
  • Rowat, D. C., Gotehrer, D. M., State of Alaska Office of the Ombudsman in: Gregory R., Giddings P. (ed.) Righting Wrongs-The Ombudsman in Six Continents, IOS Press, Amsterdam, 2000.
  • Freedman, K., The Ombudsman, „Canadian Esseys on Human Rights and Fundamental Freedoms“ (Eds. R.Macdonald, J. Humphry), Toronto, 1979.
  • https://ombudsmankg.rs/ http://www.slilic.com/Stevan%20Lilic_%20Evropsko%20upravno%20pravo(1).pdf
  • Zakon o Društvenom pravobraniocu samoupravljanja, Službeni list SFRJ, br. 36/75; 20/82.
  • Zakon o zaštitniku građana Sl. glasnik RS, br. 79/2005 i 54/2007.
  • Zakon o zaštitniku građana Sl. glasnik RS, br. 105/2021.
  • Zakon o lokalnoj samoupravi Sl. glasnik RS, br. 9/2002, 33/2004.
  • Zakon o lokalnoj samoupravi Sl. glasnik RS, br. 129/2007, 83/2014 – dr. zakon, 101/2016
  • – dr. zakon, 47/2018 i 111/2021 – dr. zakon.
  • Rezolucije Generalne skupštine Ujedinjenih nacija: 63/169 i 65/207 o ulozi ombudsmana, medijatorskih i drugih nacionalnih institucija za ljudska prava i unapređenje i zaštitu ljudskih prava, rezolucija 63/172 i 64/161 o nacionalnim institucijama za zaštitu i unapređenje ljudskih prava i rezolucija 19/9 Saveta za ljudska prava o nacionalnim institucijama za zaštitu i unapređenje ljudskih prava