Правна регулатива услуга у националним законодавствима и праву Европске Уније (2023) (стр. 977-989)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Стефан Шокињов

DOI: 10.46793/XIXMajsko.977S

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Одбијање пословања се може односити на: робу, услуге, интелектуалну својину и приступ инфраструктури. Предмет овог рада је ограничен на одбијање пословања које се односи на услуге. Пружање услуге може бити ускраћено или потрошачу који услугу наручује ради задовољавања личних или породичних потреба или привредном субјекту којем је неопходна ради обављања привредне делатности. У раду је размотрено одбијање пружања услуга другом предузећу. Одбијање пружања услуга испитано је у оквирима права конкуренције Европске уније. Да би се на поменуту пословну праксу применила правила по којима се регулишу односи тржишног такмичења она мора да происходи или из једностране одлуке тржишно доминантног предузећа или из картелног договора о групном бојкоту (concerted refusal to deal). Тема је обрађена у контексту злоупотребе доминантног тржишног положаја (унилатерално одбијање пружања услуга). Ради истраживања унилатералног одбијања пружања услуга, извршена је анализа три случаја из унитарне судске праксе: Telemarketing, Bronner и Clearstream.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

антимонополско право, Европска унија, одбијање пословања, услуге, злоупотреба доминантног тржишног положаја

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Goyder, D., EC Competition Law, Oxford 2003.
  • Dabbah, M., EC and UK Competition Law, Commentary, Cases and Materials, Cambridge 2004.
  • Jones, A., Sufrin, B. & Dunne, N., EU Competition Law, text, cases and materials, Oxford 2019.
  • Colomo, P. I., The Shaping of EU Competition Law, Cambridge 2018.
  • Tratnik, M., Ferčič, A., EU Competition Law, Maribor/Beograd 2008.
  • Fredriksson, S., When the refusal to deal becomes an abuse of a dominant position, A study of how article 82 EC Treaty limits the freedom of action for undertakings in a dominant position, Master thesis, Lund University Faculty of Law 2001.
  • Hou, L., Refusal to Deal within EU Competition Law, http://ssrn.com/abstract=1623784, приступљено јануара 2023. године, странице нису нумерисане.
  • Humpe, C., Ritter, C., Refusal to Deal, Global Competition Law Centre Research Paper, July 2005.
  • Цукавац, М., Одбијање пословања у антимонополском праву САД и Европске уније, Ревија за европско право, бр. 1/2010.
Судска пракса
  • Cases 6-7/73 Istituto Chemioterapico Italiano and Commercial Solvents Corporation v. Commission [1974] ECR 223.
  • Case 311/84 Centre belge d’etudes de marche – Telemarketing (CBEM) v. SA Compagnie luxembourgeoise de telediffusion  and Information publicite Benelux  [1985] ECR 3261.
  • Case 311/84, Opinion of Advocate General Lenz of 11th July 1985.
  • C-7/97 Oscar Bronner vs. Mediaprint [1998] ECR I-7791.
  • C-7/97, Opinion of Advocate General Jacobs of 28th May 1998.
  • Т-301/04 Clearstream vs Commission, ECLI:EU:T:2009:317.