Правна регулатива услуга у националним законодавствима и праву Европске Уније (2023) (стр. 729-739)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Предраг Стојановић

DOI: 10.46793/XIXMajsko.729S

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Радом се настоји пружити један теоријски осврт на питање поимања екстерне јавне ревизије као најефикаснијег, најуспешнијег и најважнијег савременог облика буџетске контроле. У том циљу, најпре се излажу основне појмовне одреднице које омогућују диференцирање овог института од других сличних облика контроле. Након тога, пружа се приказ прихваћених доктринарних модела врховних ревизорских институција и основних претпоставки њихове независности. На крају, нуди се пресек историјата екстерне јавне контроле на овим просторима.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

ревизија, екстерна јавна ревизија, буџетска контрола, Државна ревизорска институција, Главна контрола.

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Galbraith, K, J., Новац: Одакле је дошао, камо је отишао, Загреб, 1978.
  • Дабић, Љ., Правни положај Државне ревизорске институције (у праву државне ревизије јавног сектора Републике Србије), Зборник радова:: Људска права – између идеала и изазова садашњости, Косовска Митровица, 2016.
  • Дабић, Љ., Прилог за успостављање нове научне дисциплине: Право ревизије јавног сектора, Анали Правног факултета у Београду, бр. 3/2018.
  • Државна ревизорска институција, Од Главне контроле до Државне ревизорске институције: 1844-2019: године за памћење, Београд, 2019.
  • Дабић, Љ., Настанак, успостављање и развој Државне ревизорске институције у правном систему Србије, Финансије, бр. 1-6/2017.
  • Драгојевић, Д., Неопходност увођења независне државне ревизије јавних расхода, Ревизија: рачуноводство, финансије, менаџмент и право: часопис за теорију и праксу, бр. 5/1998.
  • Јагодић, М., Главна Контрола у Кнежевини Србији: оснивање и први период рада (1843-1858), Историјски часопис: орган Историјског института САН, бр. 63/2014.
  • Јелчић, Б., Јавне финанције, Загреб, 2001.
  • Костић, Л., Административно право Краљевине Југославије: трећа књига: Надзирање управе, Београд, 1939.
  • Лапчевић, М., Друштвено-политички значај екстерне јавне ревизије, Зборник радова: XXI век – век услуга и Услужног права, књ. 5, Крагујевац, 2014.
  • Lee, T., Corporate Auditing Theory, London, 1993.
  • Леко, В., Зеремски, А., Леко, Д., Ревизија буџета као инструмент контроле јавних финансија, Ревизор, бр. 40/2007.
  • Леко, В., Леко, Д., Методологија државне ревизије јавних средстава, Београд, 2008.
  • Lončar, Z., Administration Control by the State Audit Institution, Teme, бр. 3/2012.
  • Милановић, Ј., Главна Контрола (1860-1914), Српске студије, бр. 4/2013.
  • Петковић, А., Положај и задаци државне ревизије, Рачуноводство, бр. 3-4/2006.
  • Петровић, М., Финансије и установе обновљене Србије до 1842: с једним погледом на ранији историски развој финансиског уређења у Србији, књ. 1, Београд, 1897.
  • Познанић, В., Методолошке основе државне ревизије, Рачуноводство, бр. 3-4/2011.
  • Паовић-Јекнић, Г., Буџетско право, Подгорица, 2007.
  • Porter, B., Simon, J., Hatherly, D., Principles of External Auditing, New York, 2003.
  • Радојковић, М., Контрола буџета, Београд, 1940.
  • Рабреновић, А., Парламентарна контрола јавне потрошње у Великој Британији, Страни правни живот, бр. 2/2008
  • Стјепановић, Н., Општа теорија о Главној контроли Краљевине Југославије, Београд, 1938.
  • Станковић, С., Модели организовања врховних ревизијских институција и предлози за унапређење државне ревизије у Републици Србији, Економика предузећа, бр. 9-10/2009.
  • Станојевић, С., et. al., Теорија државне ревизије, Крагујевац, 2018.
  • Тодоровић, М., Наука о финансијама : II. Буџет, Београд, 1933.