УСЛУГЕ ЛИЧНОГ ПРАТИОЦА ДЕТЕТА И СТАНОВАЊА УЗ ПОДРШКУ У ПРАВУ СРБИЈЕ И УПОРЕДНОМ ПРАВУ

Правна регулатива услуга у националним законодавствима и праву Европске Уније (2023) (стр. 591-603)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Велисав Марковић

DOI: 10.46793/XIXMajsko.591M

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Услуга социјалне заштите лични пратилац детета представља пружање детету одговарајуће индивидуалне практичне подршке ради укључивања у редовно школовање, и активности у заједници, ради успостављања што већег нивоа самосталности. Ова услуга није експлицитно прописана Законом о социјалној заштити већ она спада у дневне услуге у заједници.

Становање уз подршку за особе са физичким инвалидитетом, интелектуалним или менталним тешкоћама, јесте обезбеђење одговарајућег смештаја,  стручне помоћи и подршке у стицању што већег степена самосталности који им омогућава квалитетнији независан живот у заједници.

У раду је представљено нормативно уређење услуга личног пратиоца детета и становања уз подршку у праву Србије и упоредном праву са уоченим недостацима и предлогом измене прописа.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

Социјална заштита, лични пратилац детета, становање уз подршку.

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES: