POSTOJI LI SIGURAN PRAVNI PROMET NEKRETNINA U REPUBLICI HRVATSKOJ

Savremeni pravni promet i usluge (2018) str. 971-998

AUTOR(I): Jakob Nakić

DOI: 10.46793/XIVMajsko.971N

Autor se u radu bavi problemom sigurne kupnje nekretnina u Republici Hrvatskoj i postavlja pitanje da li takova kupovina uopće postoji. Šarolika je lepeza smišljenih prevara u prometu nekretninama. Od pojave višestrukog otuđenja iste nekretnina, prodaja tuđe nekretnine, do upisa hipoteke prodavatelja neposredno prije nego što se kupac uspije uknjižiti i sl. Prikazuju se problemi kupnje neupisane zgrade, nekretnina s zabilježbom ovrhe kao i višestruka otuđenja nekretnine. Autor daje i prikaz problema s nekretninama na pomorskom dobru te u konačnici prikazuju institut zabilježbe namjere vlasnika da u zemljišnoj knjizi zabilježi namjeru otuđenja nekretnine ili osnivanja prava zaloga, a kako bi time osnovao prvenstveni red za prava koja će se upisati temeljem tih pravnih poslova.

nekretnina, jedinstvo nekretnine, zabilježba, prvenstveni red, Zakon o zemljišnim knjigama.

• Vasiljević, U., Vrste upisa u katastar nepokretnosti, master rad, Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu, 2016.
  • Vukotić, J., Sticanje stvarnih prava na nepokretnostima u dobroj veri u nemačkom pravu, Strani pravni život, br. 2/2015.
  • Gligorić, T., Blagojević, M., Osvrt na neka nerazumijevanja Zakona o katastru Republike Srpske, Drugi kongres o katastru u Bosni i Hercegovini, Zbornik radova, Geodetsko društvo Herceg-Bosne, Mostar, 2011.
  • Žuvela, M., Ružička, B., Zakon o zemljišnim knjigama, sudska praksa, napomene, prilozi, kazalo, Zagreb, 2003.
  • Zečević, E., Zemljišne knjige, Bugojno, 2000.
  • Jerković, J. L., Katastar nepokretnosti kao osnovna evidencija nepokretnosti i pravima na njima, Glasnik Advokatske komore Vojvodine, br. 12/1995.
  • Josipović, T., Komentar Zakona o zemljišnim knjigama, Zagreb, 1998.
  • Josipović, T., Zemljišnoknjižno pravo, Zagreb, 2001.
  • Jovanović, A., Upis prava i načelo pouzdanja u katastar nepokretnosti, specijslistički rad, Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu, 2014.
  • Košutić, M., Tumač k Zakonu o zemljišnim knjigama, Zagreb, 1910.
  • Lazić, M., Značaj javnog registra za hipoteku, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Nišu, br. 40-41/2001.
  • Mihelčić, G., Komentar Zakona o ovršnom postupku, Zagreb, 2015.
  • Mihelčić, G., Nakić, J., Neusklađenosti u registarskim stvarima (odabrana pitanja), Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, 38(1).
  • Miražić, A., Zabeležba u sistemu katastra nepokretnosti, master rad, Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu, 2017.
  • Mutapčić, H., Halilčević-Selimović, A., Novo zemljišnoknjižno pravo Republike Srpske, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Tuzli, god. II, br. 1/2016
  • Nakić, J., Ružička, B., Kauciona hipoteka – što je to?, Zbornik radova Veleučilišta u Šibeniku, br.1-2/2015.
  • Orlić, M. V., Uvođenje i obnavljanje zemljišnih knjiga – predlog za najpogodniju vrstu javnih registara nepokretnosti u Srbiji za XXI vek, Glasnik Advokatske komore Vojvodine, br. 12/2000.
  • Simoneti, P., Višestruko ugovaranje otuđenja, Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, 22 (2001), 1.
  • Stamenković, D., Upis u zemljišnu knjigu i katastar nepokretnosti, Beograd, 1995.
  • Tratnik, M., Venčur, R., Nepremičninsko pravo II. del, Priročnik za zemljišnoknjižne vpise: zemljišnoknjižni predlogi in podlage s pojasnili, Inštitut za nepremičninsko pravo, Maribor, 2006.
  • Tratnik, M., Venčur, R., Zemljišnoknjižno pravo v teoriji in praksi, Inštitut za nepremičninsko pravo, Maribor, 2008.
  • Tratnik, M., Zakon o zemljiški knjigi s komentarjem in sodno prakso, GV Založba, Ljubljana, 2016.
  • Tučar, I., Zabeležba, master rad, Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu, 2016.
  • Fržović, M., Primjena Zakona o premjeru i katastru nepokretnosti u RS, Prvi kongres o katastru u Bosni i Hercegovini, Zbornik radova, Mostar, 2007.
  • Cvetić, R., Evidencija nepokretnosti, Zbornik radova Pravnog fakulteta, vol. 38, br. 3/2004.
  • Cvetić, R., Savremena evidencija nepokretnosti, 3D, Beograd, 2009.
  • Čulinović, F., Zemljišnoknjižno pravo, Beograd, 1933.
  • Čulinović, F., Zemljišna knjiga i njeno osnivanje, Beograd, 1931.