RAZLOZI PRO ET CONTRA DONOŠENJA HRVATSKOG GRAĐANSKOG ZAKONIKA

Savremeni pravni promet i usluge (2018) str. 819-833

AUTOR(I): Hrvoje Kačer, Blanka Kačer

DOI: 10.46793/XIVMajsko.819K

Iako nema nečega što bi bilo (objektivno) loše u pristupanju radu na hrvatskom građanskom zakoniku, na njemu se (još uvijek) ne radi i prijeti realna opasnost da Republika Hrvatska postane (jedinstven) primjer države članice EU, s tradicijom pripadanja kontinentalno-europskom pravnom krugu daleko prije toga članstva, ali bez svojeg građanskog zakonika. Najveća prednost je ogroman autoritet koji građanski zakonici imaju i radi kojega autoriteta (iako formalno nema zapreka da se radi drukčije) jednostavno ne dolaze u obzir prečeste promjene koje su, nažalost, svojstvene hrvatskom pozitivnom pravu i koje kao takve ugrožavaju i pravnu sigurnost i vladavinu prava. S druge strane, uobičajene izlike kao što je nedostatak novca i/ili kadrova ovdje uopće ne stoje, uopće nisu pravno relevantne.

hrvatski građanski zakonik, prednosti, nedostaci, pravna sigurnost.

• Arhiva Hrvatskog sabora, Zakonodavna baza podataka, Informacijsko – dokumentacijska služba Hrvatskog sabora, Zagreb. Dostupno na: www.sabor.hr-[15.03.2017.].
  • Vukas, B., Matić I., Znanstveni doprinos prof. dr. sc. Petra Simonetija civilističkoj pravnoj baštini i povijesti prava, Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, volumen 37, br. 1/ 2016.
  • Vuković, M., Pravila građanskih zakonika s naknadnim propisima, sudskom praksom, napomenama i podacima iz literature, Zagreb, 1961.
  • Gavela, N. i dr.,Teorijske osnove građanskog prava – Građansko pravo i pripadnost hrvatskog pravnog poretka u kontinentalnoeuropskom pravnom krugu, Zagreb, 2005.
  • Gavela, N., Teze za izradu hrvatskog građanskog zakonika, Zakonitost, br. 5/1992.
  • Gavela, N., Građansko pravo u Hrvatskoj i kontinentalnoeuropski pravni krug – u povodu 140. Godišnjice stupanja na snagu OGZ u Hrvatskoj, Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, br. 4/1994.
  • Gavela, N., Građanskopravni sadržaji u hrvatskom pravnom sustavu i njihova primjena, Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, br. 6/2001.
  • Drino, DŽ., et al.Austrijski građanski zakonik(1811-2011), Tuzla, 2014.
  • Derenčin, M., Tumač k občemu Austrijskom građanskom zakoniku, (Knjiga III), Zagreb, 1880-1883.
  • Žuvela M., Zakon o načinu primjene pravnih propisa donesenih prije 6. travnja 1941, Informator, br. 3951/1992.
  • Kaciga, H,. (2012). Valtazar Bogišić i kodifikacija imovinskog prava u Crnoj Gori,. Split (diplomski rad – nepublicirano).
  • Klarić, P., Vedriš, M., Građansko pravo, Zagreb, 2014.
  • Code civil des Français; Code Napoléon. Dostupno na: Code civil des français: éd. originale et seule officielle | Gallica, gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k1061517 [10.03.2017.].
  • Maurović, I., Nastojanja i pokušaji da se reformira OGZ, 1940.
  • Pavićević, B., Šuković, M., Vukčević, D., K. & Borozan Đ., Valtazar Bogišić, Izabrana djela – TOM 1-4. Podgorica – Beograd, 2004.
  • Perišin, T., Ima li Europska unija ovlast regulirati privatno (posebice ugovorno) pravo, Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Vol. 62, br. 5-6/2012.
  • Pravni leksikon, Leksikografski zavod Miroslav Krleža, Zagreb, 2007.
  • Radovčić, V., Pokušaj kodifikacije građanskog prava u staroj Jugoslaviji, u: radovi Zavoda za hrvatsku povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu vol. 7, br. 1/1975.
  • Rušnov, A., Tumač k občemu Austrijskom građanskom zakoniku, Zagreb.
  • Sakić, S., Landoovi principi kao oblik harmonizacije komunitarnog prava, magistarski rad, Sarajevo, 2009, (nepublicirano).