NEPOŠTENA POSLOVNA PRAKSA U SAVREMENIM USLOVIMA POSLOVANJA

Savremeni pravni promet i usluge (2018) str. 803-816

AUTOR(I): Borko Mihajlović

DOI: 10.46793/XIVMajsko.803M

Donošenjem Direktive Evropske unije o nepoštenim poslovnim praksama, različiti oblici nepoštenog i nesavesnog tržišnog ponašanja trgovaca prema potrošačima dospevaju u središte interesovanja pravne teorije. U prvom delu rada autor analizira ciljeva postojanja zabrane nepoštene poslovne prakse, kao i područje primene ove zabrane, polazeći od područja primene Direktive o nepoštenim poslovnim praksama. Potom autor vrši osvrt na zakonsko regulisanje nepoštene poslovne prakse u srpskom pravu, koje, po uzoru na pravo Evropske unije, prihvata tzv. trostepeni pristup u regulisanju ovog instituta. Na kraju, ukazuje se na različite oblike ostvarivanja zaštite potrošača od nepoštene poslovne prakse, a posebna pažnja posvećena je odredbama Zakona o zaštiti potrošača o zaštiti kolektivnog interesa potrošača.

nepoštena poslovna praksa, trgovac, potrošač, područje primene, ostvarivanje zaštite od nepoštene poslovne prakse

• Gómez Pomar, F., The Unfair Commercial Practices Directive: A Law and Economics Perspective, Barcelona, 2006,
  • European Commission, Guidance on the implementation/application of Directive 2005/29/EC on unfaircommercial practices, Brussels, 2009.
  • European Commission, Guidance on the Implementation/Application of Directive 2005/29/EC on Unfair Commercial Practices, Brussels, 2016.
  • Collins, N., Harmonization by example: European Laws against unfair commercial practices, The Modern Law Review, br. 1/2010.
  • Mihajlović, B., Zaštita potrošača od nepoštenog poslovanja, Pravo i privreda, br. 4-6/2012.
  • Mihajlović, B., Kolektivna zaštita potrošača u pravu Evropske unije i pravu Republike Srbije, Zbornik radova: Usklađivanje pravnog sistema Srbije sa standardima Evropske unije, knj. 2, Kragujevac, 2014.
  • Namyslowska, M., To B2C or not to B2C. Some reflections on the regulation of Unfair Commercial Practices from a Polish perspective, Journal of Consumer Policy, br. 3/13.
  • Howells, G., Micklitz, H.W., Wilhelmsson, T., Towards a better understanding of unfair commercial practices, International Journal of Law and Management, br. 2/09.