ZAKON O VISOKOM OBRAZOVANJU I AUTONOMIJA UNIVERZITETA

Savremeni pravni promet i usluge (2018) str. 745-752

AUTOR(I): Dejan Matić

DOI: 10.46793/XIVMajsko.745M

U ovom radu se razmatra problem autonomije visokoškolskih ustanova u kontekstu aktuelnog Zakona o visokom obrazovanju. Aktuelna situacija u našem visokom obrazovanju zahteva analizu upravo onih pozitivnopravnih normi koji regulišu odnose organa izvršne vlasti i visokoškolskih ustanova, odnosno, njihovih organa. Pored toga, potreba za ovakvom kritičkim razmatranjem, po sebi, potiče usled nesumnjivog i nemerljivog opštedruštvenog značaja koji uslužna delatnost u visokom obrazovanju, po prirodi stvari, sasvim objektivno poseduje. Upravo iz navedenih razloga ovaj rad je posvećen, kako kritičkoj analizi naznačene pozitivnopravne regulative, tako i ukazivanju na moguće pravce prevazilaženja sličnih problema u budućnosti, kako bi se uslužnoj delatnosti u oblasti visokog obrazovanja omogućila tako neophodna stabilnost.

autonomija, visoko obrazovanje, zloupotreba ovlašćenja, državni intervencionizam, visokoškolske ustanove.

• Matić, D., Visoko obrazovanje: između javne usluge i komercijalne uslužne delatnosti, u zborniku radova XXI vek – vek usluga i Uslužnog prava, Kragujevac, 2011.
  • Matić, D., Privatizacija i liberalizacija uslužne delatnosti u visokom obrazovanju, u zborniku radova XXI vek – vek usluga i uslužnog prava, knj. 3, Kragujevac, 2012.
  • Matić, D., Novi Zakon o visokom obrazovanju: izazovi, stranputice, nova rešenja, u zborniku radova XXI vek – vek usluga i uslužnog prava, knj. 8, Kragujevac, 2017.
  • Ustav Republike Srbije, Službeni glasnik RS, br. 98/2006
  • Zakon o visokom obrazovanju, Službeni glasnik RS, br. 88/2017.