PRIMER DISKRIMINACIJE PORODILJA U NAUČNO-ISTRAŽIVAČKOM RADU

Savremeni pravni promet i usluge (2018) str. 727-736

AUTOR(I): Srđan Đorđević

DOI: 10.46793/XIVMajsko.727DJ

U radu se analizira praksa onemogućavanja ravnopravnog tretmana naučno-istraživačkog rada nastavnica i saradnica na primeru jednog fakulteta. Naporom logičkog povezivanja činjeničnog opisa konkretnog slučaja sa relevantnim pravnim propisima, učinjen je pokušaj stvaranja argumentovanog utiska o neophodnosti promene kritikovane prakse. Autor smatra da ne postoji ustavni i zakonski osnov kojim bi se mogla opravdati evidentirana diskriminacija. Sprovedenim istraživanjem predloženo je rešenje da se prestane sa takvom praksom, kako bi se uspostavio sistem pune jednakosti u osetljivom segmentu prava porodilja da budu podjednako vrednovani rezultati njihovog naučno-istraživačkog delovanja tokom trajanja porodiljskog odsustva.

porodilje, visoko obrazovanje, naučno-istraživački rad, rodna ravnopravnost, diskriminacija.