JAVNO – PRIVATNO PARTNERSTVO U REPUBLICI SRPSKOJ

Savremeni pravni promet i usluge (2018) str. 697-711

AUTOR(I): Dijana Savić Božić

DOI: 10.46793/XIVMajsko.697SB

Zemlje u tranziciji koriste razne načine za privlačenje stranih investitora. Javno-privatno partnerstvo (JPP) predstavlja jedan od mogućih modela investiranja koji lokalnim samoupravama obezbeđuje mogućnost da dobiju razne infrastrukturne objekte, bez upotrebe budžetskog novca. JPP se identifikuje kao novi, snažan i veoma efikasan način finansiranja koji u Republici Srpskoj još uvek nije dovoljno razvijen. Kako javni prihodi uglavnom nisu dovoljni za ostvarivanje mnogih projekata, potrebna je implementacija novih resursa i strukturnih mogućnosti privatnog i bankarskog sektora. Tako je moguće finansirati projekte koje ne bi bilo moguće realizovati pomoću limitiranih budžetskih sredstava, čime se obezbeđuje efikasnije korišćenje resursa putem boljeg pristupa izvorima kapitala i profesionalnog upravljanja projektima. Cilj rada je identifikacija značaja najsloženijeg instrumenta za podsticanje ekonomskog razvoja, što javno-privatna partnerstva jesu, kao i njihovo poznavanje u teoriji i kroz praktičnu primenu. U prvom delu govoriće se o samom javno-privatnom partnerstvu, pojmu, definicijama, vrstama, osobinama i značaju za zemlje u razvoju, dok se drugi deo rada bavi zakonskom implementacijom instrumenta poput javno-privatnog partnerstva i analize pravnog regulisanja u Republici Srpskoj.

javno-privatno partnerstvo, javni i privatni partner, primena zakona, Republika Srpska.

• Vasiljev, V., Javno – privatna partnerstva u Evropskoj uniji i Srbiji – razvoj modela, tržišta i zakonskog okvira, Beograd, 2015.
  • Vilus, J., Javno – privatno partnerstvo i Uslužno pravo, Zbornik radova: Uslužno pravo, Kragujevac, 2013.
  • Green paper on Public private partnerships and community law on public contracts and concessions, Commision of the European communities, Brussels, 2004, dostupno na: eur-lex.europa.eu
  • Grimsey, D., Lewis, K., Public Private Partnerships, Edward Elgar, Cheltenham, UK & Northampton, MA, USA, 2007.
  • EPEC, EPEC PPP Guide, European Investment Bank, Luxembourg, 2015.
  • International Monetary Fund, Public Private Partnerships, Fiscal Affairs Department, Washington, DC, 2004.
  • „Javno-privatno partnerstvo i koncesije“, Biblioteka Narodne skupštine Republike Srbije, istraživanje br. Z-26/10 od 18.11.2011.
  • OECD, Recommendation of the Council on Principles for Public Governance of Public-Private Partnerships, OECD Publishing, 2012.
  • Pongsiri, N., Regulation and Public Private Partnership, The International Journal of Public Sector Management, Vol. 15 No. 6, 2002.
  • Rapajić, M., Polazna razmatranja o javno-privatnom partnerstvu i upravljanju kvalitetom usluga javno-privatnog partnerstva, Zbornik radova: Uslužno pravo, Kragujevac, 2013.
  • Rapajić, M., Javno – privatno partnerstvo u pravnom sistemu Srbije, Zbornik radova: Kvalitet – put u Evropu, Bijeljina, 2013.
  • Ristić, Ž., Ekonomika javnog sektora, Institut za finansije i razvoj, Beograd, 1992.
  • Filipović, Z., Usluge javnih službi i javno-privatna partnerstva u pravnom sistemu Srbije, Zbornik radova: Usluge i zaštita korisnika, Kragujevac, 2015.
  • Cvetković, P., Zdravković, U., Javno – privatno partnerstvo u pravnom sistemu Republike Srbije – polazna razmatranja, Zbornik radova Pravnog fakulteta LXIII, Niš, 2012.
  • Commission interpretative communication on concessions under community law; Official Journal of the European Communities; C 121/2; 29. 4. 2000.
  • World Bank, Understanding Options for Private-Partnership Partnerships in Infrastructure: Sorting out the forest from the trees: BOT, DBFO, DCMS, Concession, Lease, Policy Research Working Paper 5173, Washington, DC, 2010.
  • Zakon o javno-privatnom partnerstvu Republike Srpske („Službeni glasnik Republike Srpske“ br. 59/09).
  • Zakon o izmenama Zakona o javno-privatnom partnerstvu („Službeni glasnik Republike Srpske“, br. 63/11).
  • Zakon o javno-privatnom partnerstvu Brčko distrikta Bosne i Hercegovine („Službeni glasnik Brčko distrikta Bosne i Hercegovine“, br. 02/10).
  • Zakon o koncesijama („Službeni glasnik Republike Srpske“ br. 59/13).
  • Nacrt Zakona o javno-privatnom partnerstvu Federacije Bosne i Hercegovine (http://www.upfbih.ba/uimages/ESVsjednice/esv67t5.pdf, pristup: 31.01.2018).
  • Uredba o postupku realizacije projekata javno-privatnog partnerstva u Republici Srpskoj („Službeni glasnik Republike Srpske“, br. 104/09).
  • Uredba o izmenama i dopunama Uredbe o postupku realizacije projekata javno-privatnog partnerstva u Republici Srpskoj („Službeni glasnik Republike Srpske“, br. 62/12).