KARAKTERISTIKE UGOVORA O PRODAJI TOPLOTNE ENERGIJE

Savremeni pravni promet i usluge (2018) str. 439-460

AUTOR(I): Dejan Pilipović

DOI: 10.46793/XIVMajsko.439P

Savremeni pravni promet se odvija putem raznih ugovora uz pojavu sve većeg broja specifičnih ugovora kao što su oni koji nastaju u vezi sa uslugama od opšteg ekonomskog interesa i u vezi sa obavljanjem komunalnih djelatnosti. U radu se nastoje iznaći konkretne karakteristike i njihova tipologija kroz naučno ispitivanje ugovora o prodaji ili snabdijevanju toplotnom energijom, te pokazati njegove osobenosti. Misli se na građanskopravni ugovor zaključen između pravnog lica i potrošača kao fizičkog lica za njegove potrebe ili potrebe domaćinstva. Na jednom mjestu se daje slika ugovora kroz prizmu njegovih karakteristika. Polazi se od tipologije karakteristika ovog ugovora sa podtipovima: „klasično-obligacione“ (jednostavne kada se ugovor provede kroz klasičnu klasifikaciju obligacionog prava i nejednostavne kada je diskutabilno da li je ugovor imenovani i jednostavni) i „specifične potrošačko-komunalne“ (usluge od opšteg ekonomskog interesa i komunalna djelatnost snabdijevanja toplotnom energijom u vezi sa kojima se zaključuje ugovor; sloboda ugovaranja, njena ograničenja i sadržina ugovora – granične sa „klasično-obligacionim“ i derivativne). Podjela nije isključiva niti savršena, jer se ove osobine nekada međusobno prepliću, uslovljavaju i koreliraju zbog „potrošačko-komunalnog“ konteksta ovog ugovora, ali je od značaja za ovu naučnu analizu.

ugovor o prodaji toplotne energije, karakteristike, tipologija, usluge od opšteg ekonomskog interesa, komunalne usluge.

• Antić, O., Obligaciono pravo, Beograd, 2011.
  • Bourgoignie, T., Jovanić, T., Simpson, R., Zaštita potrošača, uključujući ugrožene potrošače, u oblasti usluga od   opšteg ekonomskog interesa, tekst za diskusiju (prevela: B. Vujačić Schwodler), 29.02.2012. godine.
  • Vodinelić, V., Građansko pravo, Uvod u građansko pravo i Opšti deo građanskog prava, Beograd, 2012.
  • Vodinelić, V., Javno i privatno pravo, Beograd, 2016.
  • Vučković, J., Komunalne usluge, Zbornik radova: Usluge i zaštita korisnika Kragujevac, 2015.
  • Đorđević, S., Javne usluge i civilno društvo, Zbornik radova: Usluge i uslužna pravila, Kragujevac, 2016.
  • Jankovec, I., Ugovorna odgovornost, Beograd, 1993.
  • Jelinić, S., Pledoaje za – uslužne djelatnosti, javne usluge i potrošačko pravo, Zbornik radova : Uslužni poslovi, Kragujevac, 2014.
  • Karanikić Mirić, M., Objektivna odgovornost za štetu, Beograd, 2013.
  • Karanikić Mirić, M., Usklađenost srpskog potrošačkog prava sa Direktivom 99/44/EZ o prodaji robe široke potrošnje i pratećim garancijama, Zbornik radova Perspektive implementacije evropskih standarda u pravni sistem Srbije, knj. 1, Beograd, 2011.
  • Lazarević, N., Studija potrošačke politike u Srbiji: ka evropskom nivou zaštite potrošača, Beograd, 2013.
  • Morait, B., Obligaciono pravo, Banja Luka, 2010.
  • Morait, B., Ugovori u Zakonu o zaštiti potrošača, Godišnjak Pravnog fakulteta u Banjoj Luci, br. XXVII-XXVIII/2006.
  • Pavlović, Z., Dakić, M., Karakteristike normativnog uređenja usluge daljinskog grejanja u Republici Srbiji u odnosu na nastanak, promenu i prestanak prava i obaveza iz ugovora o prodaji toplotne energije i zaštitu prava krajnjeg kupca, Zbornik radova: Usluge i odgovornost, Kragujevac, 2017.
  • Perović, S., Obligaciono pravo, knjiga prva, Beograd, 1990.
  • Petrić, S., Ugovor o potrošačkom kreditu, Zbornik radova: Aktuelnosti građanskog i trgovačkog zakonodavstva i pravne prakse, br. 4/2006.
  • Pilipović, D., Ugovorna odgovornost za nematerijalnu štetu, Banja Luka, 2014.
  • Protić, D., Zdravković Mihajlov, M., Nikolić, Z., Izazovi zaštite potrošača u oblasti komunalnih usluga u okviru procesa evropskih integracija – Srbija, Beograd, 2016.
  • Radbruh, G., Filozofija prava (prevela D. Guteša), Beograd, 2006.
  • Radišić, J., Obligaciono pravo, opšti deo, Beograd, 2004.
  • Tot, I., Što je to ugovor o uslugama (u hrvatskom pravu)?, Zbornik radova: Pravo i usluge, Kragujevac, 2012.