PREKOGRANIČNI TRANSPORT OPASNOG OTPADA: STANJE I IZAZOVI

Savremeni pravni promet i usluge (2018) str. 389-406

AUTOR(I): Milena Petrović

DOI: 10.46793/XIVMajsko.389P

U svetu se svake godine proizvedu milioni tona otpada. Značajan deo ovog otpada je opasan otpad i on se opravdano vezuje za životnu sredinu budući da svojim mogućim negativnim efektima direktno utiče na njeno očuvanje i opstanak.

Transport opasnog otpada predstavlja izuzetno složen i visoko rizičan segment inače kompleksnog sistema upravljanja opasnim otpadom, zbog mogućih udesa koji bi, bez sumnje, imali izrazito štetne posledice po zdravlje ljudi i životnu sredinu. Budući  da države u kojima se opasan otpad generiše nemaju jednake kapacitete da ga zbrinjavaju na delotvoran način, u skladu sa principima zaštite životne sredine, njegov uvoz i izvoz su neminovni, a sam transport u tim okolnostima postaje prekogranični. Ovakva vrsta transporta zahteva povećanu odgovornost i bezbednost, što svakako predstavlja izazov za zakonodavca koji treba da osigura ispravno i bezbedno kretanje ovog otpada, ali i izazov za određene negativne društvene pojave, kakva je ilegalna trgovina opasnim otpadom.

Predmet ovog rada je upravo prekogranični transport opasnog otpada, a ključna razmatranja su vezana najpre za pojam i klasifikaciju opasnog otpada te njihov značaj, zatim za zakonodavni okvir Srbije u kome se transport ovog otpada odvija, za uslove i način kretanja opasnog otpada, kao i za pitanje nezakonitog transporta,  njegovih uzroka i načina obavljanja.

životna sredina, opasan otpad, prekogranični transport opasnog otpada, ilegalna trgovina opasnim otpadom.

• Bugarski, T. D., Izazovi organizovanog ekološkog kriminaliteta, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Novom Sadu, 3/2015
  • EFFACE: Illegal Shipment of e-waste from the EU, A case study on illegal e-waste export from the EU to China, 2015.
  • Elliott, L. Fighting Transnational Environmental Crime, Journal of International Affairs, 2012. Vol. 66. No. 1. prevod J. Vignjević, Bezbjednost-Policija-Građani, godina H br. 1-2/14.
  • EEA (European Environment Agency) Report, Waste without borders in the EU?- Transboundary shipments of waste, No. 1/2009.
  • Markićević, M., Milanović, M., Upravljanje opasnim otpadom u Republici Srbiji, Zbornik radova Geografskog fakulteta, godina 2003. Sveska LI
  • Panić, M., Upravljanje opasnim otpadom – planiranje, organizacija, funkcionisanje sistema, Beograd, 2010.
  • Panić, M., Jojić,-Glavonjić, T., Organizacija sistema upravljanja opasnim otpadom u Republici Srbiji i odabranim evropskim državama, Zbornik radova, Sveska LVII, 2009.