PRAVNI POLOŽAJ SPORTSKOG AGENTA U PREGOVORIMA

Savremeni pravni promet i usluge (2018) str. 377-385

AUTOR(I): Zoran Vuković

DOI: 10.46793/XIVMajsko.377V

Profesionalni sport se u našem vremenu ubrzano kreće u pravcu potpune komercijalizacije i predstavlja visokoprofitabilnu poslovnu delatnost vrednu više desetina milijardi dolara na godišnjem nivou. Višestruki porast broja transfera i prihoda u profesionalnom sportu imali su za posledicu, između ostalog, i pojavu čitavog niza novih zanimanja u sistemu sporta. Među njima su i sportski agenti koji, postupajući u okviru ovlašćenja koja imaju, posreduju u sportskim transferima, odnosno nastoje da sportistu dovedu u vezu sa sportskom organizacijom radi pregovora o zaključenju ugovora o radu, ili da jednu sportsku organizaciju dovedu u vezu sa drugom radi pregovora o zaključenju ugovora o transferu. Posredovanje u sportskim transferima predstavlja najčešći vid delovanja sportskih agenata i tipičnu uslugu koju pružaju svojim klijentima. Međutim, u uslovima savremenog sporta sportski agenti na ugovornoj osnovi svojim klijentima pružaju i širok dijapazon drugih usluga. U njih spadaju: zastupanje prilikom zaključivanja različitih vrsta ugovora, tumačenje stranih pravnih propisa (prilikom transfera sportiste u inostranstvo), upravljanje imovinom klijenta, dugoročno planiranje njegove karijere, staranje o javnom imidžu klijenta, organizovanje konferencija za medije itd.
Predmet interesovanja autora u ovom radu je razmatranje pravnog položaja sportskih agenata u pregovorima koji se vode radi zaključenja ugovora o radu sportiste, odnosno ugovora o transferu sportiste iz jedne u drugu sportsku organizaciju.

pregovori, sportski agenti, transferi u sportu, predugovorne obaveze, predugovorna odgovornost.

• Barnett, K., Sports agents and professional athletes: The legal relationships surrounding professional sports, dostupno na: http://www.kentlaw.edu/perritt/courses/seminar/barnett Sports Agents and Professional Athletes by Katrina – Final Draft.pdf
  • Bohrer, M., Die Haftung des Dispositionsgaranten, Ebelsbach, 1980.
  • Đurđević, N., Mićović, M., Vuković, Z., Ugovori u sportu, Kragujevac, 2014.
  • Ječmenić, M., Ugovor o posredovanju u sportu, Glasnik prava Pravnog fakulteta u Kragujevcu (online časopis), br. 2/2012.
  • Lam, C., Rechtliche Aspekte der Spielervermittlung, GRIN Verlag GmbH, 2013.
  • Markesinis, B., Unberath, H., Johnston, A., The German Law of Contract – A Comparative Treatise, Oxford University Press, 2006.
  • Orlić, M., Zaključenje ugovora, Beograd, 1993.
  • Radišić, J., Predugovorna odgovornost, Beograd, 1991.
  • Radišić, J., Obligaciono pravo, opšti deo – sedmo izdanje, Beograd, 2008.
  • Sekulovic, A., Profession: agent sportif – Contribution á une Théorie des modéles professionnels, These de doctorat, Universiteté Paris Ouest – Nanterr la Défense, 2013.
  • Soergel/Wiedemann, Kommentar zum Burgerlichen Gesetzbuch, Band 2/1, 11. Auflage, Stuttgart, 1986.
  • Study on sports agents in the European Union, dostupno na, http://ec.europa.eu/sport/ documents/study_on_sports_agents_in_the.pdf
  • Flume, W., Allgemeiner Teil des burgerlichen Rechts, Band II: Das Rechtsgeschaft, 3. Auflage, Berlin-New York, 1979.