ZAKLJUČENJE UGOVORA IZMEĐU SPORTISTA I SPORTSKIH  RGANIZACIJA PREMA ZAKONU O SPORTU REPUBLIKE SRBIJE IZ 2016.

Savremeni pravni promet i usluge (2018) str. 337-376

AUTOR(I): Nenad Đurđević

DOI: 10.46793/XIVMajsko.337DJ

Zakon o sportu Republike Srbije iz 2016. godine definiše sport kao delatnost od posebnog značaja za Republiku Srbiju. Kako nema sporta bez sportista, za efikasno funkcionisanje sportskog sistema, zasnovanog na osnovnim vrednostima sporta i sportskom duhu, od suštinske je važnost adekvatno regulisanje odnosa između sportista i njihovih sportskih organizacija (klubova). Novi Zakon o sportu je zamenio prethodni iz 2011. godine i u značajnoj meri je drugačije regulisao odnose sportista i sportskih organizacija u odnosu na taj zakon. Svi sportisti se dele na sportiste amatere i profesionalne sportiste. Sportista amater ne mora da bude u ugovornom odnosu sa svojim klubom, ali moguće je zaključiti dva ugovora: ugovor o stipendiranju maloletnog sportiste za sportsko usavršavanje i ugovor o bavljenju sportom. Za status sportiste amatera nije bitno da li sportista dobija naknadu ili ne za bavljenje sportom, s tim da se bavljenje sportskim aktivnostima u skladu sa ugovorom o bavljenju sportom smatra radom van radnog odnosa, u skladu sa zakonom. Ukoliko se sportista bavi sportskim aktivnostima u vidu jedinog ili osnovnog zanimanja on ima status profesionalnog sportiste, a odnos između njega i sportskog kluba reguliše se ugovorom o radu. Autor u radu analizira odredbe Zakona o sportu o ugovorima koje sportisti zaključuju sa svojim klubovima. U radu se ukazuje na određene probleme koji postoje u praksi.

sport, sportista, Zakon o sportu, ugovori, sportski klubovi.

• Boerner, L., Berufssportler als Arbeitnehmer, Darmstadt, 1969.
  • Vlašković, V., Načelo najboljeg interesa deteta u porodičnom pravu, doktorska disertacija, Pravni fakultet u Kragujevcu, 2014.
  • Gardiner, S. i dr., Sports Law, Second Edition, London, 2001.
  • Đurđević N., Mićović M., Vuković Z., Ugovori u sportu, Kragujevac, 2015.
  • Živković, B., Međusobni odnos zakona, kolektivnog ugovora i ugovora o radu, Socijalna prava i evropske integracije, Zbornik radova udruženja za radno pravo i socijalno osiguranje Srbije, Zlatibor, 2011.
  • Ivošević, Z., Ivošević, M., Komentar Zakona o radu, Beograd, 2006.
  • Moritz, K., Zulässigkeit langfristiger Arbeitsverträge im Berufsfußball, Magisterarbeit, Universitaet Hamburg, 2005.
  • Reschke, E., Zur Entwicklung des Amateur-status – Amateursportler als Vertragssportler?, u: Sport als Arbeit, Herausgegeben von Eike Reschke, Heidelberg, 1985.
  • Heubeck, T., Scheuer, J., Incentive Contracts in Team Sports – Theory and Practicehttp://eale2002.phs.uoa.gr/papers/Heubeck%20&%20Scheuer.pdf.
  • Chapellet, J. L., Autonomy of sport in Europe, Council of Europe Publishing, 2010.
  • Sutter, T., Rechtsfragen des organisierten Sports unter besonderer Beruecksichtigung des Einzelarbeitsvertrages, Bern, 1984.
  • Schuechter, F., Haftung fuer gefaerliche Taetigkeit und Haftung ohne Verschulden (Das italienische Recht als Vorbild fuer das schweizerisches?), Bern, 1990.
  • Westermann, H. P., Der Sportler als Arbeitnehmer besondere Art – Zur Durchdringung von arbeitsrechtlichen Regelungen durch vereins – und verbandsautonome Bestimungen, u: Sport als Arbeit, herausgegeben von Eike Reschke, Heidelberg, 1985.
Elektronski izvori
Pravni izvori
  • Zakon o sportu, Sl. glasnik RS, br. 24/2011.
  • Zakon o sportu, Sl. glasnik RS, br. 10/2016.
  • Zakona o radu, Službeni glasnik RS“ br. 24 od 15. marta 2005, 61 od 18. jula 2005, 54 od 17. jula 2009, 32 od 8. aprila 2013, 75 od 21. jula 2014, 13 od 24. februara 2017 – US, 113 od 17. decembra 2017.
  • Zakon o overavanju potpisa, rukopisa i prepisa, Sl. glasnik RS, br. 93/2014 i 22/2015.
  • Porodični zakon, Službeni glasnik RS, br. 18/05, 72/11 – dr. zakon i 6/15.
  • Uredbi o Klasifikaciji delatnosti, Sl. glasnik RS, br. 54/2010.
  • Pravilnik o bližim uslovima za obavljanje sporskih aktivnosti i sportskih delatnosti,  Službeni glasnik RS“, broj 42 od 4. maja 2017.
  • Pravilnik o  sportskim granama i oblastima sporta u Republici Srbiji i sportskim disciplinama u okviru sportskih grana i oblasti sporta, Sl. glasnik RS, br. 51/16, 95/16 i 59/17.
  • Pravilnik o nadležnim nacionalnim sportskim savezima za sportske grane i oblasti sporta u Republici Srbiji, Sl. glasnik RS, br. 95/2016.
  • Pravilnik o utvrđivanju zdravstvene sposobnosti sportista za obavljanje sportskih aktivnosti i učestvovanje na sportskim takmičenjima, Sl. glasnik RS, br. 15/2012.
  • Pravilnik o preventivnim merama za bezbedan i zdrav rad mladih, Službeni glasnik RS, broj 102 od 20. decembra 2016.
  • Javnobeležnički poslovnik, Sl. glasnik RS, br. 62/2016 i 66/2017.