STRANE DIREKTNE INVESTICIJE U SEKTORU USLUGA

Savremeni pravni promet i usluge (2018) str. 1083-1098

AUTOR(I): Jovana Brašić Stojanović

DOI: 10.46793/XIVMajsko.1083BS

Strane direktne investicije predstavljaju ključni faktor ubrzanja privrednog rasta i razvoja država širom sveta. Ekonomska i pravna povezanost i međusobna uslovljenost različitih svetskih tržišta omogućila je slobodan prekogranični promet kapitala sa ciljem investiranja u nacionalne privrede nedovoljno razvijenih država i država u razvoju. Kako države prijemnice kapitala očekuju čitav niz pozitivnih efekata od stranih direktnih investicija, to se nastoji da se brojnim merama i pogodnostima za strane ulagače utiče na poboljšanje investicione klime, umanjenje rizika, povećanje obima i pravilnu sektorsku raspoređenost stranih direktnih investicija. Prilivom stranog kapitala finansirana su sva tri sektora privrede, ali su ipak strane direktne investicije bile najzastupljenije u sektoru usluga, u okviru koga su se naročito izdvajala ulaganja u finansijske usluge, telekomonikacione usluge i usluge informacione tehnologije. Potencijali zemalja u razvoju, veličina tržišta i razvoj tehnologije, doprineli su prilivu stranih direktnih investicija u uslužni sektor, dok su države time postale konkurentnije i spremnije za nove izazove koje donosi globalizacija.

strane direktne investicije, sektor usluga, strani ulagač, država prijemnica kapitala, poslovna klima.

• Babić, M., Makroekonomija, Zagreb, 2003.
  • Balasubramanyam, V. N., Salisu, M., Sapsford, D., Foreign Direct Investment and Growth in EP and is Countries, The Economic Journal, Vol. 106, No. 434/1996.
  • Begović, B., Mijatović, B., Paunović, M., Popović, D., Grinfild strane direktne investicije u Srbiji, Beograd, 2008.
  • Bojnec, Š., Fertő, I., Globalization and Outward Foreign Direct Investment, Emerging Markets Finance & Trade, No. 54/2018.
  • Buterin, D., Blečić, M., Učinci izravnih ulaganja u Hrvatsku, Zbornik veleučilišta u Rijeci, Vol. 1, br.1/2013.
  • Vasiljević, M., Strana ulaganja u srpsku privredu i odgovornost države, Usklađivanje poslovnog prava Srbije sa pravom Evropske unije, 2014.
  • Vojinović, Ž., Zelenović, V., Strane direktne investicije u Srbiji – razlike u načinu investiranja i njihove posledice, Kultura polisa, god XIV, br. 33/2017.
  • Vukadinović, R., Pojam i pravno regulisanje stranih investicija, Pravo i privreda, br. 7-9/2016.
  • Vukadinović, R., Međunarodno poslovno pravo, Kragujevac, 2012.
  • OECD Benchmark Definition of Foreign Direct Investment Third Edition 1999.
  • Dašić, B., Strane idrektne investicije kao pokazatelj regionalnih neravnomernosti u Srbiji i mogućnosti njihove efikasne alokacije, Ekonomski horizonti, 13, (1)/2011.
  • Dugalić, V., Strane direktne investicije – trendovi i očekivanja, Bankarstvo, vol. 46, br. 3/2017.
  • Jovančević, R., Dimenzije inozemnih direktnih ulaganja u suvremenom svijetu, Ekonomski pregled, 53, br. 5-6/2002.
  • Magombeyi, M., Odhiambo, Nicholas, Foreign Direct Investment And Poverty Reduction, Comparative Economic Research, Volume 20, Number 2/2017.
  • Popov, Đ., Ocena poslovne klime i strane investicije, Zbornik radova u Novom Sadu, br. 1/2006.
  • Radenković-Jocić, D., Strane investicije u zemljama u tranziciji, Beograd, 1997.
  • Rakić, G., Transfer kapitala u oblasti stranih ulaganja – rizici i pravna zaštita, Pravo i privreda, br. 4-6/2012.
  • Rapaić, S., Uloga stranih direktnih investicija u lokalnom ekonomskom razvoju u Republici Srbiji (2001-2013), doktorska disertacija, Fakultet političkih nauka Univerziteta u Beogradu, 2016.
  • Cvetković, P., Međunarodno-pravna zaštita stranih investicija od nekomercijalnih rizika, doktorska disertacija, Pravni fakultet Univerziteta u Nišu, 2005.
  • Wang, Y., Zhao, L., Outward Freign Direct Investment from China: Recent Trend and Development, The Chinese Economy, Vol. 50, Issue 5/2017.
  • Zakon o ratifikaciji Konvencije o rešavanju investicionih sporova između država i državljana drugih država, sačinjena u Vašingtonu 18. marta 1965. godine, Službeni list SCG – Međunarodni ugovori, br.2 od 12. maja 2006. godine
  • Zakon o ulaganjima, Službeni glasnik RS, br. 89/2015.
  • Zakon o deviznom poslovanju, Službeni glasnik RS, br. 62/2006, 31/2011, 119/2012 i 139/2014.