USLUŽNA PRAVILA U CRNOGORSKOM PRAVU (NEKAD I SAD)

Savremeni pravni promet i usluge (2018) str. 31-49

AUTOR(I): Snežana Miladinović

Download FullPdf

DOI: 10.46793/XIVMajsko.031M

U ovom radu uslužna pravila sagledaćemo kroz prizmu crnogorskog prava, tačnije, kroz istoriju crnogorskog prava, kao osobenog i po mnogo čemu jedinstvenog, pravnog ambijenta. Iznijećemo retrospektivu razvoja uslužnih pravila, od njihovih začetaka do savremenih pozitivno-pravnih rješenja nastalih pod uticajem procesa harmonizacije i unifikacije prava. U najkraćem, prikazaćemo uslužna pravila u crnogorskom zakonodavstvu kakva su bila nekada i kakva su danas.

uslužna pravila, promet usluga, Opšti imovinski zakonik za Crnu Goru, Pravilnik po kome se imaju upravljati vlasnici kola (karoca) pri vozidbi putnika, Zakon o obligacionom odnosima Crne Gore, Direktiva o uslugama, DCFR, Zakon o uslugama Crne Gore.

• Aristotel, Nikomahova etika, Beograd, 1980.
  • Babić, I., Leksikon obligacionog prava, Beograd.
  • von Bar, C., Beale, H., Clive, E., Schulte-Nölke, H., Principles, Definitions and Model Rules of European Private Law – Draft Common Frame of Reference (CFR) Outline Edition; Academic contributors and funders, Sellier, European law publishers GmbH, Munich, 2009.
  • Bogišić, V., Izabrana djela, Građa u odgovorima iz različitih krajeva slovenskoga juga, tom II, Podgorica, Beograd, 2004.
  • Bogišić, V., Izabrana djela, Pravni običaji u Crnoj Gori, Hercegovini i Albaniji, tom III, Podgorica, Beograd, 2004.
  • Bosije, Ž. B., Rasprava o opštoj istoriji, Beograd, 2015.
  • Zindović, I., Obligaciono pravo, posebni deo, Beograd, 2010.
  • Ivančić–Kačer, B., Obligacija sredstva ili cilja kod pružanja usluga estetske kirurgije, Zbornik radova: Uslužno pravo, Kragujevac, 2013.
  • Ivančić – Kačer, B., Usluge u medicinskom pravu ili medicinske usluge, Zbornik radova: XXI vek vek usluga i uslužnog prava, Kragujevac, 2011.
  • Jovićević, V., Danilov zakon – snaga države, Podgorica, Priština,1994.
  • Jovićević, V., Državotvorac bez tamnica, Nikšić,1988.
  • Kant, I., Um i sloboda, Spisi iz filozofije istorije, prava i države, Beograd, 1974.
  • Komentar Zakona o obligacionim odnosima, redakcija Perović S., Beograd, 1995.
  • Komentar Zakona o obligacionim odnosima, redaktor S. Perović, Beograd, 1990.
  • Makijaveli, N., Vladalac, Beograd, 2002.
  • Marković, L., Obligaciono pravo, Beograd, 1997.
  • Mićović, M, Sloboda pristupa i pružanja usluga, Zbornik radova: Pravo i usluge, Kragujevac, 2012.
  • Miladinović, S., Nivoi pravne zaštite korisnika usluga, Zbornik radova: Zaštita korisnika usluga, Kragujevac, 2015.
  • Miladinović, S., Osnovni principi prava uslužnih djelatnosti u svijetlu Kantove ideje „kosmopolitskog prava“, Zbornik radova: XXI vek vek usluga i uslužnog prava, Kragujevac, 2011.
  • Miladinović, S., Pojedini ugovori o pružanju usluga u svijetlu Zajedničkog referentnog okvira za privatno pravo (Draft Common Frame of references for private Law), Zbornik radova: Uslužna pravila, Kragujevac, 2013.
  • Miladinović, S., Ugovor o pružanju usluga u odredbama Zajedničkog referentnog okvira za evropsko privatno pravo (Draft – Common Frame of Reference for a European Private Law – DCFR), Zbornik radova: Pravo i usluge, Kragujevac, 2012.
  • Miladinović, S., Uloga i značaj osnovnih načela Obligacionog prava u pravnom regulisanju uslužnih poslova i koncipiranju Uslužnog prava, Zbornik radova: Uslužni poslovi, Kragujevac, 2014.
  • Mićović, M, Zajednička pravila za ugovore o uslugama, Zbornik radova: Uslužna pravila, Kragujevac, 2013.
  • Mićović, M., Cena kao element ugovora o uslugama, Zbornik radova: Uslužni poslovi, Kragujevac, 2014.
  • Mićović, M., Heterogenost usluga i homogenost uslužnih pravnih pravila, Zbornik radova: XXI vek – vek usluga i Uslužnog prava, Kragujevac, 2011.
  • Mićović, M., Obaveze pružaoca usluga i posledice povrede ugovora o uslugama, Zbornik radova: Usluge i odgovornost, Kragujevac, 2017.
  • Mićović, M., Prilozi za uslužno pravo, Zbornik radova: Usluge i zaštita korisnika, Kragujevac, 2015.
  • Opšti imovinski zakonik za Knjaževinu Crnu Goru, Podgorica, 2004.
  • Perović, S., Obligaciono pravo, Beograd, 1990.
  • Pupovci, S., Bogišić, život i delo, Podgorica, 2004.
  • Slakoper, Z., Ugovor o djelu u Zakonu o obligacionim odnosima i opšta pravila o uslugama u DCFR-u, Zbornik radova: Aktuelnosti građanskog i trgovačkog zakonodavstva i pravne prakse, br. 10/12.
  • Stanojević, O., Rimsko pravo, Beograd, 2008.
  • Sveto pismo Staroga i Novoga zaveta, Sv. Arhijerejski sinod, Beograd, 2004.
  • Tot, I., Šta je to ugovor o uslugama (u hrvtskom pravu), Zbornik radova: Pravo i usluge, Kragujevac, 2012.
  • Crnogorski zakonici 1796-1916, Pravni izvori i politički akti od značaja za istoriju državnosti Crne Gore, Knjiga I i V, Istorijski institut Republike Crne Gore, Podgorica, 1998.