Savremeni pravni promet i usluge (2018) str. 17-30

AUTOR(I): Miodrag Mićović

Download FullPdf

DOI: 10.46793/XIVMajsko.017M

Postoje dve situacije kada se usluge, odnosno pojedina pitanja koja se postavljaju u vezi usluga regulišu primenom pravila o prodaji. Prva se odnosi na tzv. mešovite ugovore, koji imaju za predmet i robe i usluge, s tim što se može raditi o robi koja tek treba da se proizvede ili koja postoji u momentu zaključenja ugovora. U zavisnosti od toga, na određene usluge, ako su zadovoljeni potrebni uslovi, biće primenjena pravila o prodaji. Druga se odnosi na situaciju kada zakonodavac propisuje da će se pravilima koja se primenjuju na promet roba regulisati i neka pitanja koja se postavljaju u vezi sa pružanjem usluga. S tim u vezi usvojena su različita rešenja u pojedinim pravnim izvorima, a u Zakonu o zaštiti potrošača definisano je da će se na usluge primeniti pravila o zakonskoj i komercijalnoj garanciji.

saobraznost, usluge, roba, prodaja, potrošač

• Antonijević, Z., Privredno pravo, Beograd, 1975.
  • Bourgoignie, Th., Jovanić, T., Lista predloženih amandmana na Zakon o zaštiti potrošača od 2010. godine, http://www.zapotrosace.rs/CMS/download/ lista-amandmana-na-zakon-o-zastiti-potrosaca.pdf.
  • Vasiljević, M., Trgovinsko pravo, Beograd, 2006.
  • Deskoski, T., Dokovski, V., Primena Bečke konvencijeno o ugovorima o međunarodnoj prodaji robe iz 1980. godine, Zbornik radova: Uslužni poslovi, Kragujevac, 2014.
  • Mićović, M., Pravo potrošača na sigurnost, Zbornik radova: Novo privredno zakonodavstvo, Kragujevac, 2005.
  • Mićović, M., Od odgovornosti za materijalne nedostatke do odgovornosti za nedostatke saobraznosti prema Direktivi EU 1999/44, Pravo i privreda, br. 5 – 8/07.
  • Ninane, Y., L’ étendue de l’ obligation de remplacement du vendeur en cas de défaut de conformité d’ un bien de consommation installé par le consommateur, DCCR, br. 98/13.
  • Perović, S. i Stojanović, D. (redaktori), Komentar Zakona o obligacionim odnosima, knjiga druga, Gornji Milanovac – Kragujevac, 1980.
  • Perović, J., Oblast primene Konvencije UN o ugovorima o međunarodnoj prodaji robe, Pravni život, br. 11/2000.
  • Perović, J., Nesaobraznost robe kao osnov neizvršenja ugovora o prodaji, Pravo i privreda, br. 5 – 8/03.
  • Petrić, S., Odgovornost za materijalne nedostatke stvari prema novom Zakonu o obveznim odnosima, Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, br. 1/06.
  • Piedelièvre, S., Droit de la consommation, Paris, 2008.
  • Simonović, I., Odgovornost prodavca zbog nesaobraznosti robe, Pravni život, br. 12/09.
  • Stanivuković, M., Polje primne Konvencije UN o ugovorima o međunarodnoj prodaji robe u dosadašnjoj sudskoj i arbitražnoj praksi, Pravo i privreda, br. 5-8/2000.
  • Stražnicki, M., Predavanja iz Trgovačkog prava, Zagreb, 1926.
  • Calais-Auloy, J., Steinmetz, F., Droit de la consommation, Paris, 2006.
  • Schulte-Nölke, H. (korektor), DCFR Translation Project (verzija 15. maj 2012), http://ec.europa.eu/justice/contract/files/european-private-law_fr.pdf.