IMPLEMENTACIJA MALIH BIOLOŠKIH UREĐAJA ZA PROČIŠĆAVANJE OTPADNIH VODA U LOKALNIM ZAJEDNICAMA: PERSPEKTIVE I REALIZACIJE

VODA (2024),  (str. 313-318)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Anja Crnogaj, Klara Buljan, Đorđe Pejkić

DOI: 10.46793/VODA24.313C

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Implementacija malih bioloških uređaja za pročišćavanje otpadnih voda nudi ekonomična i ekološka rešenja lokalnim zajednicama. Ovi sastavi, prilagođeni specifičnim potrebama, predstavljaju izvodljivo rešenje za upravljanje otpadnim vodama. Rad analizira tehnologiju, učinkovitost, adaptacija i uspešne primere primene, identificirajući ključne faktore uspeha. Buduće perspektive uključuju tehnološki napredak i poboljšanje regulativa. Cilj je pokazati kako ovi uređaji dobrinose održivom razvoju. Ističući važnost lokalne adaptacije i angažmana zajednice u rješavanju izazova upravljanja vodom.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

mali biološki uređaji, pročišćavanje otpadnih voda, održivi razvoj, lokalna zajednica, tehnološke inovacije

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Jurac, Z.: Otpadne vode, Fakultet u Karlovcu, Karlovac 2009.

• Dellavia, A., Marković, M.,Habuda-Stanić, M., Kovačić, Đ., Bubalo, A., Popopvić, B.: Wastewater-Based Crop Irrigation: An Issue or a Solution?, Faculty of Agrobiotechnical Sciences Osijek, Agricultural Institute Osijek 2023.