ZAJEDNICA RIBA BELOCRKVANSKIH JEZERA

VODA (2024),  (str. 149-154)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Vesna Djikanović, Jelena Vranković, Katarina Jovičić, Katarina Zorić, Nemanja Pankov, Branko Miljanović

DOI: 10.46793/VODA24.149DJ

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Istraživanja zajednica riba obavljena su u novembru 2023. godine u veštačkim jezerima na području Bele Crkve. Upotrebom multiparametarske sonde izmereni su i osnovni fizičko-hemijski parametri kvaliteta vode, prema kojima vode ovih jezera pripadaju vodama I i II klase. Registrovano je prisustvo devet vrsta iz šest familija, od kojih su dve navedene u Bernskoj konvenciji, dok je u Direktivi o staništima navedena jedna vrsta. Prema nacionalnom zakonodavstvu jedna vrsta je strogo zaštićena, dok je tri vrste zaštićeno. Može se zaključiti da je biološka raznovrsnost ihtiofaune ispitivanih jezera solidna, kao i da je osnovna karakteristika ihtiofaune visok nivo autohtonosti.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

ihtiofauna, sastav i struktura zajednice, status zaštite, direktive, jezera

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Bern Convention (Appendix/Annexe III), (1979) Convention on the Conservation of European Wildlife and Natural Habitats. ETS/STE 104. 32/2016.

• IUCN (2020) The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2020-1.

• Kottelat, M., Freyhof, J. (2007) Handbook of European freshwater fishes. Publications Kottelat, Cornol and Freyhof, Berlin.

• Natura 2000 – European Union fish species (annex ii; iv & v) in Serbia.

• Nikolić, V., Simonović, P., Marić, A., Škraba, D., Kanjuh, T. (2020) Program upravlјanja delovima ribarskog područja ,,Banat“, Ustanova „Rezervati prirode“ Zrenjanin,Biološki fakultet, Univerzitet u Beogradu.

• Pravilnik o proglašenju i zaštiti strogo zaštićenih i zaštićenih divljih vrsta biljaka, životinja i gljiva. „Službeni glasnik“ RS 5/2010, 47/2011, 32/2016 i 98/2016

• Simić, V., Simić, S. (2009) Ekologija kopnenih voda (Hidrobiologija I). Biološki fakultet, Beograd. PMF Kragujevac. 295 pp.

• Simonović, P. (2006) Ribe Srbije. NNK International, Biološki fakultet & Zavod za zaštitu prirode Srbije, Beograd.