ИНСТРУМЕНТИ КОЈЕ ЦЕНТРАЛНЕ БАНКЕ КОРИСТЕ У ВРЕМЕ ФИНАНСИЈСКЕ КРИЗЕ

Усклађивање правног система Србије са стандардима Европске уније (2023) (стр. 765-777)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Јасмина Лабудовић Станковић

Е-АДРЕСА / E-MAIL:

DOI: 10.46793/UPSSXI.765LS

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Рад је посвећен неконвенционалним инструментима монетарне политике које су централне банке користиле током финансијске кризе 2007/2008. Представљено је и искуство централне банке Јапана која је прва почела са овим мерама крајем 90-их година ХХ века, а затим и искуства ФЕД-а и ЕЦБ током глобалне финансијске кризе 2007/2008. Основни разлог за примену неконвенционалних инструмената је чињеница да су краткорочне каматне стопе веома близу нуле, при чему ни тако ниске каматне стопе не могу да буду подстицајне за већу потрошњу и инвестиције. Због настале тзв. замке ликвидности и неефикасне конвенционалне монетарне политике, централне банке прибегавају неконвенционалним инструментима.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

монетарна политика, неконвенционални инструменти, квантитативне олакшице, централне банке, финансијска криза

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Bhattarai, S., Chatterjee, A., Park, W.Y., Effects of US quantitative easing on emerging market economies, Journal of Economic Dynamics and Control, Vol. 122, 2021.
  • Blinder, A., Quantitative Easing: Entrance and Exit Strategies, Federal Reserve Bаnk of St. Louis Review, 92 (6), Novembar/Decembar 2010.
  • Girardin, E., Moussa Z., Quantitative easing work: Lessons from the unique experience in Japan 2001-2006, GREQAM, No 2, 2010.
  • ECB, Monthly Bulletin, August 2010.
  • Kapoor, S., Peia, O., The impact of quantitative easing on liquidity creation, Journal of Banking and Finance, Issue 122, 2021.
  • Krugman, P. R., It’s Baaack: Japan’s Slump and the Return of the Liquidity Trap, Brookings Papers on Economic Activity, 2, 1998.
  • Kuttner, K., Comments on „Price Stability and Japanese Monetary Policy” (2), Monetary and Economic Studies, 22 (3), October 2004.
  • Лабудовић Станковић, Ј., Глобално тржиште корпоративних обвезница, Зборник радова: XXI век – век услуга и Услужног права, књ. 12, Крагујевац, 2021.
  • Лабудовић Станковић, Ј., Инструменти Европске централне банке и криза у еврозони, Гласник права, бр. 1/2016.
  • Matousek, R., Papadamou, S., Šević, A., Tzeremes, N., The effectiveness of quantitative easing: evidence of Japan, Journal of International Money and Finance, 99, 2019.
  • Mishkin, F., Central Banking after the Crisis, 2012. https://www0.gsb.columbia.edu/faculty/fmishkin/papers/12chile.pdf, 9.7.2023.
  • Мишкин, Ф., Монетарна економија, банкарство и финансијска тржишта, Београд, 2006.
  • Papadia, F., Välimäki, T., Central Banking in Turbulent Times, Oxford University Press, 2018.
  • Rose, P., Marquis, M., Finansijske institucije i tržišta, 2011.
    Fujiki, H., Okina, K., Shiratsuka, S., Comments on „Price Stability and Japanese Monetary Policy” (1), Monetary and Economic Studies, 22 (3), October 2004.
  • Hetzel, R. L., Price Stability and Japanese Monetary Policy, Federal Reserve Bank of Richmond, Working Paper No. 04-01, February 2004.
  • Claeys, G., Leandro, Á., Mandra, A., European Central Bank Quantitative Easing: The Detailed Manual, YPFS Documents, Issue 2/2015.