НОВИ ПРАВНИ РЕЖИМ ДИГИТАЛНИХ УСЛУГА У ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ

Усклађивање правног система Србије са стандардима Европске уније (2023) (стр. 709-724)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Борко Михајловић

Е-АДРЕСА / E-MAIL:

DOI: 10.46793/UPSSXI.709M

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Све већи значај и присуство услуга информационог друштва, а нарочито услуга коришћења интернет платформи у савременом интернет окружењу захтевали су одговор европског законодадва на промењене друштвене околности. Израз описане потребе је нови правни режим дигиталних услуга и дигиталних тржишта у праву ЕУ. Основни предмет овог рада је приказ најзначајнијих одредаба Уредбе (Акта) о дигитланим услугама и новина које она доноси у односу на важећи режим установљен Директивом о електронској трговини. У првом делу рада аутор анализира предметно и територијално подручје Уредбе о дигиталним услугама. У другом делу рада приказане су две најзначајније групе одредаба Уредбе о дигиталним услугама: правила о одговорности за незаконит садржај и обавеза дужне пажње пружалаца услуга интернет посредовања.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

дигиталне услуге, услуге информационог друштва, интернет посредници, услуге трајног складиштења, интернет платформе

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Busch, C., Dannemann G., Schulte-Nölke, H., Wiewiórowska-Domagalska, A., Zoll, F., The ELI Model Rules on Online Platforms, Journal of European Consumer and Market Law, бр. 2/2020.
  • Busch, С., Mak, V., Putting the Digital Services Act into context: bridging the gap between EU Consumer Law and platform regulation, Journal of European Consumer and Market Law, бр. 3/2021.
  • Grochowski, М., Consumer Law for a Post-Consumer Society, Journal of European Consumer and Market Law бр. 1/2023.
  • Derakhshan М., Golrezaei N., Manshadi V., Mirrokni V., Product Ranking on Online Platforms, доступно на: https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=3130378&download=yes, 30.08.2023.
  • Cauffman, С., Goanta, С, A new order: The Digital Services Act and Consumer Protection, European Journal of Risk Regulation, бр. 4/2021.
  • Михајловић, Б., Промена потрошачког права у дигитално доба, Крагујевац, 2023.
  • Navas Navaro, S., Discrimination and Online Platforms in the Collaborative Economy, Journal of European Consumer and Market Law, бр. 1/2019.
  • Podszun, R., Bongartz, P., Langenstein, S., The Digital Markets Act: Moving from Competition Law to Regulation for Large Gatekeepers, Journal of European Consumer and Market Law, бр. 2/2021.
  • Report of the European Law Institute, Model Rules on Online Platforms, Wien 2019 (ЕLI Модел правила о интернет платформама).