СЕРТИФИКАТ О ДОДАТНОЈ ЗАШТИТИ ПРЕМА ПРОПИСИМА ЕУ И ПАТЕНТНОМ ПРАВУ СРБИЈЕ

Усклађивање правног система Србије са стандардима Европске уније (2023) (стр. 653-673)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Зоран Миладиновић

Е-АДРЕСА / E-MAIL:

DOI: 10.46793/UPSSXI.653M

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Аутор у раду обрађује институт сертификата о додатној заштити за лекове за људе и животиње и средства за заштиту биља према законодавству ЕУ и патентном праву Србије. У раду се указује да је сертификат о додатној заштити институт патентног права уведен због чињенице што, када су у питању лекови и средства за заштиту биља који и када се заштите патентом не могу бити пуштени у промет док се не добије одговарајућa дозвола надлежног органа. Како је период испитивања новости проналаска изузетно дуг а да патент као субјективно право почиње да тече од датума подношење уредне пријаве, када су у питању проналасци лека и средстава за заштиту биља рок трајања патента се додатно скраћује за период испитивања лека и средстава за заштиту биља о њиховој нешкодљивости и добијању дозволе за стављање ових производа у промет.

Указује се да је сертификат о додатној заштити продукт држава чланица ЕЕЗ, односно данашње ЕУ које су прву Уредбу о увођењу сертификата о додатној заштити усвојиле још 1992. Данас је сертификат о додатној заштити за лекове и средства за заштиту биља садржан у скоро свим националним прописима о патентима.
Закључује се да су од првог прописа о увођењу сертификата о додатној заштити у ЕУ до данас исти мењани више пута, а усвојени су и бројни нови прописи којима су веома исцрпно уређени услови, поступак, садржина, трајање и престанак сертификата о додатној заштити, а све у циљу да се институт сертификата о додатној заштити уреди на што јаснији начин. Свој допринос у том смислу дао је и Суд ЕУ бројним пресудама.

Закључује се да је српски законодавац у области патентног права пратио законодавну активност ЕУ у области патентног права, тако да је од првог увођење сертификата о додатној заштити у патентно право СРЈ 2004 до данас, патентно право Србије скоро у потпуности усклађено са прописима ЕУ из ове области.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

патент, проналазак, носилац патента, сертификат о додатној заштити, лек за људе и животиње, средство за заштиту биља

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Бесаровић, В., Хармонизација југословенског патентног права са правом Европске уније, Право и привреда, бр. 5-6/1996.
  • Bentley, L., Sherman, B., Intellectual Property Law, 3rd Edition, Oxford University, 2009.
  • Влашковић, Б., Садржина и повреда патента, Крагујевац, 1999.
  • Вукадиновић, Р., Право европске уније, четврто измењено и допуњено издање, Крагујевац, 2006.
  • Жарковић, Б., Усавршавање прописа Србије и Црне Горе о сузбијању кривотворења и пиратерије, Београд, 2002.
  • Zelentin, R., Поступак подношења пријаве, Европски патентни систем и Југославија, Београд, 2002.
  • Идрис, К., Интелектуална својина-моћно средство економског раста, Београд, 2003.
  • Илић-Стојановић, С., Тешанкић, В., Патентна заштита у фармацеутској индустрији- са освртом на новине у закону, Правни живот, бр. 11/2005.
  • Ласић, И., Фармацеутски патенти: опште карактеристике и актуелна питања у међународно-правном контексту, Правни записи, бр. 1/2014.
    Марковић, С., Хармонизација југословенских прописа у области патентног права са прописима Европске уније, Србија и Европско право, књ. V, Крагујевац, 2002.
  • Марковић, С., Хармонизација југословенских прописа у области патентног права са прописима Европске уније, Правни живот, бр. 11/2001.
  • Марковић, С., Патентно право, Београд, 1997.
  • Миладиновић, З., Право интелектуалне својине, Крагујевац, 2009.
  • Миладиновић, З., Право индустријске својине, Ниш, 2009.
  • Миладиновић, З., Заштита инвестиција у интелектуалну својину у Србији, Право и привреда, бр. 5-8/2007.
  • Миладиновић, З., Заштита и остваривање права интелектуалне својине-усклађивање прописа Републике Србије са европским стандардима, Правни живот, бр. 11/2006.
  • Миладиновић, З., Споразум о трговинским аспектима права интелектуалне својине, Европско законодавство, бр. 5/2006.
  • Миладиновић, З., Ограничења патента као субјективног права интелектуалне својине, Правни живот, бр. 11/ 2004.
  • Миладиновић, З., Субјективна права интелектуалне својине – стицање, садржина, ограничења, заштита, Ниш, 2004.
  • Миладиновић, З., Принудна лиценца: особине, разлози и поступак доделе, Правни живот, бр. 11/2000.
  • Миладиновић, З., Правило ЕУ о увођењу цертификата о додатној заштити за медицинске производе, Европско законодавство, бр. 3/2003.
  • Миладиновић, З., Правило ЕУ о увођењу цертификата о додатној заштити за производе за заштиту биља, Европско законодавство, бр. 4/2003.
  • Миладиновић, З., Шокињов, С., Садржина патентне пријаве, Правни живот, бр. 11/2012.
  • Милојевић, М., Дужа заштита патената за медицинске производе, Право и привреда, бр. 5-8/2002.
  • Foyer, J.,Vivant,M., Le droit de brevets, Paris 1991.
  • Шарбох, С., Испитивање новости проналаска, Правни живот, бр. 11/1998.