Усклађивање правног система Србије са стандардима Европске уније (2023) (стр. 533-544)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Зоран Вуковић

Е-АДРЕСА / E-MAIL:

DOI: 10.46793/UPSSXI.533V

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Правичност захтева да у обострано обавезујућим уговорима буде успостављена једнака вредност узајамних давања. Међутим, економски или информативно доминантнији уговорник, по правилу, настоји да другој  страни наметне одредбе које му обезбеђују повољнији положај у уговору. Посматрано у односу на обавезе које су прописане допунско диспозитивним нормама, таквим одредбама надмоћнији уговорник тежи да олакша своје обавезе или да отежа положај другог уговорника. Такође, овe две могућности могу се напоредо користити. Односно, једном одредбом уговора може се постићи олакшавање својих обавеза, а другом појачавање обавеза друге стране. Такве одредбе могу бити врло различите по својој садржини. Заправо, модалитети неправичних уговорних клаузула омеђени су једино границама инвентивности оних који их састављају и који су у могућности да их наметну другом уговорнику. Кључна последица уговарања оваквих одредаба је поремећај уговорне равнотеже, у смислу нарушавања еквивалентности узајамних престација уговорника.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

правичност; еквивалентност престација; обострано обавезујући уговори; неравнотежа права и обавеза

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Антић, O., Облигационо право, друго измењено и допуњено издање, Београд, 2008.
  • Вилус, Ј., Општи услови формуларних уговора, Београд, 1976.
  • Ghestin, J., Корисно и правично у уговорима, Правни живот, бр. 11-12/1994.
  • Ђурђевић, М. Уговор по приступу (докторска дисертација), Београд, 2001.
  • Ђурђевић, Н., Контрола општих услова пословања по основу правичности, Правни живот, бр. 11-12/94.
  • Ђуровић, Љ., Лезиони уговори и начело правде и правичности, Правни живот, бр. 11-12/1994.
  • Ebers, M., Unfair Contract Terms Directive, EC Consumer Law Compendium-Comparative Analysis, Bielefeld, 2008.
  • Zimmermann, R., The New German Law of Obligations – Historical and Comparative Perspectives, Oxford University Press, 2005.
  • Markesinis, B., Unberath, H., Johnston, A., The German Law of Contract – A Comparative Treatise, Oxford University Press, 2006.
  • Марковић, С. Б., Односи између позитивног и праведног права, Анали Правног факултета у Београду, бр. 1-3/1993.
  • Nebbia, P., Unfair Contract Terms in European Law – A study in Comparative and EC Law, Hart Publishing, 2007.
  • Niglia, L., The Transformation of Contract in Europe, Kluwer Law Inernational, 2003.
  • Peel, Е., Treitel The Law of Contract, Twelfth Edition, Sweet&Maxwell, 2007.
  • Перовић, С., Облигационо право, књига прва, Београд, 1981.
  • Перовић, С., Комутативна правда и накнада штете, Правни живот, бр. 9-10/1992.
  • Tenreiro, M., The Comunity Directive on Unfair Terms and National Legal Sistems, European Review of Private Law, no. 3/1995.
  • Calais Auloy, J., – Steinmetz, F., Droit de la consommation, Dalloz, 2006.
  • Willett, C., Fairness in Consumer Contracts – The Case of Unfair Terms, Ashgate, 2007.
  • Wilhelmsson, Т., Control of Unfair Contract Terms and Social Values: EC and Nordic Approaches, Journal of Consumer Policy, vol. 16, no. 3-4/1993.