СТИЦАЊЕ СВОЈИНЕ НАЛАЗОМ СКРИВЕНОГ БЛАГА, ИЗГУБЉЕНЕ СТВАРИ И ОКУПАЦИЈОМ У СРПСКОМ ПОЗИТИВНОМ И БУДУЋЕМ ПРАВУ

Усклађивање правног система Србије са стандардима Европске уније (2023) (стр. 515-532)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Александра Павићевић

Е-АДРЕСА / E-MAIL:

DOI: 10.46793/UPSSXI.515P

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Коришћењем нормативног и аксиолошког метода, аутор у раду разматра појам и правне последице налаза три различите категорије покретних ствари у српском важећем и предложеном будућем праву, а то су: скривено благо, туђа изгубљена ствар и ничија ствар. У фокусу критичке научне анализе су: – спорна решења српског важећег права о стицању својине налазом скривеног блага услед постојања правне празнине (критички осврт на постојеће доктринарне ставове, уз формулисање сопственог предлога за њено попуњавање); – оцена регулативе стицања својине налазом туђе изгубљене ствари (за коју аутор оцењује да ју је потребно изменити, као превазиђену); и – анализа решења о стицању својине окупацијом ничијих ствари у српском позитивном праву (решење ЗОСПО-а). Након разматрања важеће регулативе ова три института, аутор критички разматра и оцењује и решења садржана у предлозима српског будућег грађанског права, а то су: Нацрт законика о својини и другим стварним правима Србије из 2011. и Преднацрт грађанског законика Србије. Уз формулисање појма ове три категорије ствари, аутор у раду и: – коментарише ова три аутентична начина стицања својине, дајући сопствено тумачење спорних питања и конципирајући сопствене предлоге de lege ferenda; – оцењује (уз образложење) решења два израђена предлога нацрта као значајан напредак у односу на српско позитивно право, и коначно – оцењује усклађеност домаће регулативе са тзв. меким правом ЕУ (решење DCFR-а).

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

стварно право; оригинарно стицање својине; налаз скривеног блага; налаз туђе изгубљене ствари; окупација

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Бабић, И., Налаз скривеног блага, Зборник радова Правног факултета у Нишу, бр. 56/2010.
  • Бабић, И., Основи имовинског права, Увод у грађанско право и Стварно право, Београд, 2008.
  • Бабић, И., Грађанско право, књ. 2, Стварно право, Београд, 2012.
  • Бабић, И., Стицање својине на напуштеним стварима и стварима одсутних лица, Избор судске праксе, бр. 11/95.
  • Бартош, М., Марковић, Л., Стварно право, Београд, 1936.
  • Ведриш, М., Кларић, П., Грађанско право, Загреб, 2004.
  • Гамс, А., Основи стварног права, Београд, 1959.
  • Гамс, А., Основи стварног права, Београд, 1971.
  • Ђорђевић, А., Налазак изгубљених ствари и блага, Архив за правне и друштвене науке, бр. 1-2/2006.
  • Ковачевић- Куштримовић, Р., Лазић, М., Стварно право, Ниш, 2009.
  • Константиновић, М., Стара правна правила и јединство права, Анали Правног факултета, Београд, бр. 4, 1957.
  • Koziol, H., Welser, R., Gründriss des bürgerlichen Rechts, Wien, 1988.
  • Лексикон грађанског права, Београд, 1996.
  • Павићевић, А., Појам скривеног блага, Зборник радова: Усклађивање правног система Србије са стандардима Европске уније, књ 2, Крагујевац, 2014.
  • Павићевић, А., Појам изгубљене ствари, Правни живот, књ. 569, бр. 5-6/2014.
  • Павићевић, А., Правне последице налаза скривеног блага у српском праву, Нова правна ревија, год. 5, бр. 1-2/2015.
  • Павићевић, А., Правне последице налаза изгубљене ствари у српском праву de lege lata и de lege ferenda, Гласник права, год. 5, бр. 1/2014.
  • Павићевић, А., Налаз туђе изгубљене ствари у упоредном праву и будућем српском праву, Правни живот, књ. 584, бр. 10/2016.
  • Pavicevic, А., Finding of treasure trove in Comparative law and in future Serbian law, in: Law in the Process of Globalisation: Collection of Papers Contributed on the Occassion of 40th Anniversary of the Faculty of Law of the University of Kragujevac, 2018.
  • Перић, Ж., Специјални део Грађанскога права, Стварно право, Београд, 1920.
  • Планојевић, Н., Стварно право у пракси, Крагујевац, 2012.
  • Попов, Д., Стицање права својине окупацијом ствари, Зборник радова Правног факултета у Новом Саду, бр. 1/2/2008.
  • Рашовић, З., Стварно право, Подгорица, 2002.
  • Рашовић, З., Коментар Закона о основним својинскоправним односима, Подгорица, 2007.
  • Сворцан, С., Коментар Закона о основним стварноправним односима, Крагујевац, 2009.
  • Станковић, О., Орлић, М., Стварно право, Београд, 1996.
  • Стојановић, Д., Коментар Закона о основним својинскоправним односима, Београд, 1980.
  • Стојановић, Д., Увод у грађанско право, Београд, 2000.
  • Стојковић, С., Основи грађанског права, Београд, 1948.
  • Цветић, Р., Развој стварног права у Србији: Институт стицања права својине налазом туђе изгубљене ствари, Зборник радова Правног факултета у Новом Саду, бр. 2/2004