УРБАНА КОМАСАЦИЈА: ЕВРОПСКИ ИНСТИТУТ У СРПСКОМ ПРАВУ

Усклађивање правног система Србије са стандардима Европске уније (2023) (стр. 457-469)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Нина Планојевић

Е-АДРЕСА / E-MAIL:

DOI: 10.46793/UPSSXI.457P

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Зависно од врсте земљишта на које се примењује, може се говорити о два облика комасације: руралној и урбаној. Пошто је урбана комасација нов институт, уведен по узору на државе ЕУ и недовољно познат домаћој јавности, ауторка се у раду бави анализом његових специфичности, са циљем његове популаризације. У првом делу рада она нас упознаје са историјским развојем и регулативом овог института. Следеће поглавље посвећено је утврђивању појма урбане комасације, циљева који се њоме постижу и разлога за њено спровођење. У наредним деловима рада ауторка се бави основом и предметом урбане комасације, као и комасационом накнадом. У последњем делу рада она даје приказ поступка по коме се урбана комасација спроводи; док у закључном делу износи резултате својих истраживања и предлоге за унапређење регулативе овог института.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

урбана комасација; престанак и стицање својине; јавни интерес; комасациона накнада; комасациони поступак

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Богдановић, Б., Комасација и експропријација, Београд, 1979.
  • Бабић, И., Јотановић, Р., Грађанско право, књ. 2 – Стварно право, Бања Лука, 2020.
  • Васиљевић, Д., Радуловић, Б., Бабовић, М., Тодоровић, С., Комасација као неискоришћени потенцијал: ефекти примене, препреке и могући значај комасације пољопривредног земљишта у Србији, Београд, 2018.
  • Veršinskas, T., Vidar, M., Hartvigsen, M., Mitić Arsova, K., van Holst, F., Gorgan, M., Pravni vodič za komasaciju – na osnovu regulatornih praksi u Evropi, Beograd, 2022
  • Вулић, М., Експропријација и урбана комасација – сличности и разлике, Правни живот, бр. 10/2014.
  • Вулић, М., Урбана комасација, Правни живот, бр. 10/2011.
  • Gavella, N. i dr., Stvarno pravo, Zagreb, 1998.
  • Енциклопедија имовинског права и права удруженог рада, Београд, 1978.
  • Јелић, Р., Експропријација – појам, елементи, теорија и пракса, Београд, 2009.
  • Ковачевић Куштримовић, Р., Лазић, М., Стварно право, Ниш, 2004.
  • Krtalic, V., Urbana komasacija u Bavarskoj, Hrvatska javna uprava, Zagreb, 2007.
  • Лазић, М., Својински режим на грађевинском земљишту и урбана комасација, Зборник радова Правног факултета у Нишу, бр. 76/2017.
  • Мацановић, Д., Катастар и потребе за комасацијом у Републици Српској, Техника –наше грађевинарство, 4/2019.
  • Марковић, Л., Грађанско право, књ. 1, Општи део и Стварно право, Београд, 1927.
  • Планојевић, Н., Стварно право у пракси, Крагујевац, 2012.
  • Планојевић, Н., Експропријација као предуслов за пружање услуга од општег интереса, Зборник радова: Правна регулатива услуга у националним законодавствима и праву Европске уније, Крагујевац, 2023.
  • Рашовић, З., Стварно право, Подгорица, 2010.
  • Рудник Милановић, А., Baron Osman i srpski gradovi, Politika, 24. 03. 2023, https://www.politika.rs/sr/clanak/543845/Baron-Osman-i-srpski-gradovi
  • Стојановић, Д., Експропријација и правична накнада, Анали Правног факултета у Београду, бр. 1-2/1970.
  • Стојановић, Д., Стварно право, Београд, 1980.
  • Станковић, О., Орлић, М., Стварно право, Београд, 1999.
  • Тухтан Гргић, И., Ограничења права власништва у поступку урбане комасације, Зборник Правног факултета Свеучилишта у Ријеци, бр. 1/2011.
  • Шошкић, М., Михајловић, Р., Вишњевац, Н., Марошан, С., Методологија процене вредности земљишта у процесу урбане комасације, Наука + пракса, 24/2021.
  • Шошкић, М. Ђ., Развој нових модела комасације у функцији урбанистичког уређења насеља, дисертација, Грађевински факултет Универзитета у Београду, 2016,
  • Шошкић, М., Геодезија у просторном планирању и урбанизму, Наставна јединица 10: Урбана комасација, https://www.grf.bg.ac.rs./p/learning/urbana_komasacija_1481378903314.pdf