Усклађивање правног система Србије са стандардима Европске уније (2023) (стр. 189-198)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Јелена Вучковић

Е-АДРЕСА / E-MAIL:

DOI: 10.46793/UPSSXI.189V

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Расправа о уставним институцијама враћа нас неким фундаменталним питањима уставног права. Она отвора и терминолошке и појмовне спорове и отуда њена актуелност и атрактивност. Ауторka полази од институционалима као филозофске и политичке концепције, везујући појам институција за уставно право. Намера је да се испитају методолошки капацитети оваквог приступа предмету Уставнe институције, како би се он јасније одредио. Ауторkа у фрагментима поставља питања која ће бити разрађена у истраживањима која следе.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

уставно право, устав, институције уставног права, политичке институције, сукоби уставних институција

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Вучковић, Ј., Однос председника Републике и Владе у Уставу и уставном законодавству Републике Србије, Зборник радова: Председник Републике и Устав, Београд, 2018.
  • Вучковић, J., Положај јавних агенција у систему поделе власти, докторска дисертација, Правни факултет Универзитета у Београду, 2013.
  • Вучковић, Ј., Устав Србије и судска власт, Зборник радова: Устав Републике Србије – пет година после (2006-2011), Ниш –Крагујевца, 2011.
  • Гај, Институције, Београд, 1982.
  • Димитријевић, М., Увод у право, Београд, 1987.
  • Ivančević, V., Institucije Upravnog prava, knj. I, Zagreb, 1983.
  • Lane, Jan E., Eršon, S., Шта је институција, Институције и институционализам, Београд, 2010.
  • Марковић, Р., Уставно право и политичке институције, Београд, 2009.
  • Marč, G. Dž, Olsen, P. J, Елаборирање „новог институционализма“, Институције и институционализам, Београд, 2010.
  • Selznik, F., „Стари“ и „нови“ институционализам, Институције и институционализам, Београд, 2010.
  • Stephenson, S., The study of institutions in constitutional theory, International Journal of Constitutional Law, Volume 15, Issue 3, July 2017. https://doi.org/10.1093/icon/mox070.
  • Устав Републике Србије, Сл. гласник РС, бр. 98/2006, 115/2021 – Амандмани I-XXIX, 16/2022.
  • Constitution of the Republic of South Africa: Chapter 9 – State institutions supporting constitutional democracy, South African Government Information Service. Retrieved 15 September 2008.
  • Шарчевић, Е., Устав Савезне Републике Њемачке, Јавно право, Сарајево, 2019.