Усклађивање правног система Србије са стандардима Европске уније (2023) (стр. 145-155)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Бојан Урдаревић

Е-АДРЕСА / E-MAIL: 

Download Full Pdf   

DOI: 10.46793/UPSSXI.145U

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Право на рад је историјска категорија и институт радног права који припада једном од основних права човека. Од идеје о праву на рад, коју, половином XIX века, истакли социјалисти утописти, па преко првог правног утврђења Декретом привремене Француске републике из далеке 1848, уставне прокламације Вајмарским уставом из 1919, до тога да га у савременом свету скоро сви устави гарантују. Ипак, разлике и данас постоје и огледају се у теоријском схватању права на рад. На једној страни, нагласак се ставља на слободе човека, те у том смислу посматрано, право на рад је саставни део вредности слободног друштва и то као слобода рада, односно избора занимања.

Право на рад је комплексно право које не подразумева право на конкретно запослење, јер од степена развијености одређене државе зависиће и степен запослења сваког грађанина који је способан за рад и које то жели. Значи, право на рад није субјективно право већ је, пре свега, уставна прокламација, што значи да држава треба својом правном регулативом да створи услове за несметан привредни развој, јер се само на тај начин могу осигурати и радна места.

Уставом Србије зајемчено је и право на рад. Прописано је да је избор рада слободан, да су свима под једнаким условима доступна сва радна места, да се женама, омладини и инвалидима гарантују посебна заштита на раду, као и посебни услови рада. Такође, истакнута су и права која запослени има и којих се не може одрећи, међу којима се, наравно, наводи и право на поштовање достојанства личности на раду.

На основу Устава донети су закони и подзаконски акти којима се уређују рад, запошљавање, забрана дискриминације, како код заснивања, тако и у току трајања радних односа, забрана злостављања на раду, социјална сигурност итд. Наведеним правним актима у добром делу рад, запошљавање и социјална сигурност регулисани су у складу с универзалним и регионалним правним стандардима. Међутим, оно што директно угрожава практичну примену права на рад јесу негативне промене у друштву, као што су корупција, непотизам, и друге, које доводе до коначног неповерења у правни систем.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

право на рад, међународни радни стандарди, Устав Србије, Декларација о основним принципима и правима на раду.

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

  • Bercusson, B., et. al. European Labour Law and the EU Charter of Fundamental Rights, European Trade Union Institute for Research, Education and Health and Safety (ETUI- REHS); Nomos 2006.
  • Branco, M. C., The Right to Work and the Political Economy of Human Rights, Documento de Trabalho, Univesidade de Evora – departamento de economia, May no. 2006/08.
  • Јашаревић, С., Социјално-економска права у вези са радом у међународним и европским стандардима, Радно и социјално право- часопис за теорију и праксу радног и социјалног права, год. XII бр. 1/2008.
  • Kaufmann, C., Globalisation and Labour Rights The Conflict between Core Labour Rights and International Economic Law, Hart Publishing, Oxford and Portland, Oregon 2007.
  • Перић, Б., Радно право са социјалним осигурањем – свеска I – општи део, Сарајево 1968. Risse, M., A Right to Work? A Right to Holidays with Pay? Labor Rights as Human Rights, Faculty Research Working Papers Series, Harvard University John F. Kennedy School of Government, December 2007 RWPO7-058 (Revised February 2008)
  • Розић, И., et. al., Хармонизација националног радног права с комунитарним радним правом уз посебан осврт на флексибилне облике запошљавања (Република Хрватска, Босна и Херцеговина и Србија), Зборник радова: Актуалности грађанског и трговачког законодавства и правне праксе, Мостар, 2012.
  • Singh, A., Zammit, A., Labour Standards and The “Race To The Bottom”: Rethinking Globalisation And Workers Rights From Developmental And Solidaristic Perspectives, Working Paper No. 279, ESRC Centre for Business Research, University of Cambridge, March 2004.
  • Streeck, W., Industrial Relation Today: Reining in Flexibility, MPIFG Working Paper 08/03, Max Planck Institute for the Study of Societies, Cologne August 2008.
  • Urdarević, B., Creation and Development of International Labour Standards, in: editorial board Jessel-Holst C. and oth., New Perspectives of South East European Private Law: South East European Post-Doctoral Colloquium in Private Law: Proceedings, Skopje, 2012.