Усклађивање правног система Србије са стандардима Европске уније (2023) (стр. 95-102)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Саша Туцаковић

Е-АДРЕСА / E-MAIL:

DOI: 10.46793/UPSSXI.095T

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Римљани нису били склони олаком одбацивању ствари, за разлику од људи у савременом добу, међу којима је то свакодневна појава. Одбаченa ствар (res derelicta) постоји онда када је власник одбаци тако што напусти државину ствари са намером да се одрекне својине на њој (animus derelinquendi). Полазећи од извора у којима се негира постојање одбачених ствари, у раду је обрађен појам одбачених ствари. Поред тога, посебна пажња је посвећена стицању својине на одбаченим стварима, у циљу да се утврди када су се оне стицале окупацијом (occupatio), када одржајем (usucapio), а када предајом неодређеним лицима (traditio incertae personae).

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

одбачене ствари (res derelictae), окупација (occupatio), одржај (usucapio), предаја неодређеним лицима (traditio incertae personae), iactus missilium

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Benedek, F., Derelictio, Occupatio, Usucapio, Jogtorteneti Tanulmanyok, 5, 1983.
  • Вакка, Л., Размишлениа на тему iusta causa и bona fides в отношении к usucapion pro derelictio, IVS ANTIQVVM: Древнее право, 2010.
  • Cicero, Philippics, with an English translation by Walter C. A. Ker, Harvard University Press, Cambridge, Massachusetts, William Heinemann LTD, London, 1963.
  • Gaj Svetonije Trankvil, Dvanaest rimskih careva, prijevod Hosu S., Naprijed, Zagreb, 1978. Daube, D., Occupatio, traditio and derelictio: romans and rabbis, Law quaretly review, 1961. Eisner, B., Horvat, M., Rimsko pravo, Nakladni zavod Hrvatske, Zagreb, 1948.
  • Paulo, Sentencije (Iulii Pauli, Sententiae ad filium), превод Ромац, А., Загреб, 1989.
  • Jansen, J., E., Over prijsgeving, overdracht en afval in het goederenrecht, Groninger Opmerkingen en Mededelingen, XXIX, 2012.
  • Јустинијанове Институције, превод Бакотић, Л., Београд, 1912.
  • Станковић, Е., Владетић, С., Римско право, Правни факултет Универзитета у Крагујевцу, Институт за правне и друштвене науке, 2021.
  • Туцаковић, С., Окупација у римском и српском праву, мастер рад, Правни факултет Универзитета у Крагујевцу, 2021.
  • Ulpijan, Knjiga Regula, preveo Ante Romac, Latina et Graeca, VPA, Zagreb, 1987.
  • Havlíček, F., Morcinek, M., Waste and Pollution in the Ancient Roman Empire, Journal of Landscape Ecology, vol. 9, no. 3, 2016.
  • Watson, A., The Digest of Justinian, University of Pensilvania Presss, Philadelphia, 1998.