ОДГОВОРНОСТ ЗА ШТЕТУ КОЈУ ПРИЧИНИ ПАС У РИМСКОМ ПРАВУ

Усклађивање правног система Србије са стандардима Европске уније (2023) (стр. 83-93)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Милица Соврлић

Е-АДРЕСА / E-MAIL:

DOI: 10.46793/UPSSXI.083S

САЖЕТАК / ABSTRACT:

У римском праву, одговорност за штету коју проузрокује животиња постојала је како у случају домаћих тако и у случају дивљих животиња и егзотичних звери. Што се тиче паса, питање одговорности и тужбе која ће се применити, а што је предмет рада, зависило је од тога да ли је пас инстиктивно реаговао и нанео штету или је штетно понашање пса последица људске активности и кривице.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

римско право, пас, штета, одговорност.

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Атанасијевић, М., Квинт Хорације Флак, Целокупна дела II, Сатире I – II, Писма I – II,
  • Крагујевац, 2005.
  • Ashton-Cross, D.I.C. Liability in Roman Law for damage caused by animals, The Cambrige Law Journal, Vol. 11, No. 8, 1953.
  • Buckland, W.W., A Manual of Roman Private Law, Cambridge 1953. Buckland, W.W., A Text-Book of Roman Law, Cambridge 1963.
  • Gai i njegove institucije, превео Обрад Станојевић, Београд, 1982.
  • Даниловић, Ј., Популарне тужбе од римског до савремених права, Београд, 1968.
  • De Agri Cultura by Cato the Elder published in the Loeb Classical Library, 1934. Zimmerman, R., The law of obligation, Oxford, 1996.
  • Jackson, B. S., Liability for animals in roman law: An historical sketch. Cambridge Law Journal, 37(1), 1978.
  • Јустинијанове Институције, превео с латинскога на српски др Лујо Бакотић, Београд, 1912.
  • Карајовић, Е., Диколецијанов едикт о ценама, Крагујевац, 1997.
  • Lucius Junius Moderatus Columella On Agriculture with a recension of the text and an english translation by E. S. Forster, Edward H. Hefner in three volumes II Res Rustica V-IX, London, MCMLIV.
  • Martial the Twelve Books of Epigrams, translated by J. A. Pott and F. A. Wright, With an Iintruduction by the latter, London, 1924.
  • Pavlove Sentencije, priredio i preveo Ante Romac, Zagreb, 1989.
  • Полојац, М., Животиње у римском праву:скица, Perspektive implementacije evrospkih standarad u pravni sistem Srbije – knjiga 9, Univerzitet u Beogradu, 2019.
  • Полојац, М., Actio de pauperie и одговорност за штету коју причини животиња у римском праву, докторск дисертација, Београд, 1997.
  • Станковић, Е., Владетић, С., Римско право, Крагујевац, 2020.
  • The Natural History of Pliny, translated with copious notes and ilustrations by the late of John Bostock and H. T. Riley, Vol. II, London MDCCCLV.
  • The three books of M. Terentius Varro concerning Agriculture, translated by the T. Owen, Oxford, 1800.
  • The History of Rome by Titus Livius Translator: Rev. Canon Roberts Editor: Ernest Rhys, London, 1905.
  • Ulpijan, Knjiga regula, priredio i preveo Ante Romac, Zagreb, 1987.
  • Watson, A., The Digest of Justinian, Vol. 1, University of Pensilvania Presss, Philadelphia, 1998.