Усклађивање правног система Србије са стандардима Европске уније (2023) (стр. 73-81)

АУТОР(И) / AUTHOR(S):

Е-АДРЕСА / E-MAIL:

DOI: 10.46793/UPSSXI.073V

САЖЕТАК / ABSTRACT:

У старом Риму недостатак деце водио је ка пропадању породице у духовном и материјалном смислу. У тежњи да овакве последице сведу на најмању могућу меру, Римљани су врло рано створили установу адрогације (adrogatio), која је представљала усвојење лица sui iuris које тиме долази под очинску власт усвојиоца. Имајући у виду сталне промене у друштвено економском животу, у раду ће пажња бити посвећена последицама адрогације, њеним формама, као и условима који су били неопходни да би неко могао да усвоји или буде усвојен.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

стари Рим, адрогација, последице, форме, усвојилац, усвојеник

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• The Attic Nights of Aulus Gellius, with an English Translation by J.C. Rolfe, vol. I, London: William Heinemann, New York: G.P. Putnams Sons, 1927.
  • Dio’s Roman History, with an English Translation by Earnest Cary, London,:William Heinemann, New York: G. P. Putnam’s Sons, 1925.
  • Gai Institutiones (Гајеве Институције), превео Станојевић, О., Завод за уџбенике, Београд, 2009.
  • The Institutes of Justinian, with English Introduction, Translation and Notes by T.C. Sandars, Longmans Green and Co., London, 1922.
  • Корнелије Тацит, Анали, превела Љиљана Црепајац, BMG, Београд, 2000. Kaser, M., Roman Private Law, Butterworths, London.
  • Horvat, M., Rimsko pravo, Zagreb, 1958.
  • Станковић, Е., – Владетић, С., Римско право, Крагујевац, 2020.
  • Gaj Svetonije Trankvil, Dvanaest rimskih careva, prijevod Hosu S., Naprijed, Zagreb, 1978. Schulz, F., Classical Roman Law, Oxford University Press, 1969.
  • Cicero, The Speeches, with an English Translation by N.H. Watts, vol. 1, The Loeb Classical Library, 1965.
  • Corpus iuris civilis, Trieste, 1782.
  • Ulpijan, Knjiga Regula, preveo Ante Romac, Latina et Graeca, VPA, Zagreb, 1987.
  • Watson, A., The Digest of Justinian, vol. 1, University of Pensilvania Presss, Philadelphia, 1998.