PRAVNI OKVIRI EKONOMSKOG KORIŠĆENJA KASPIJSKOG MORA

Usklađivanje pravnog sistema Srbije sa standardima Evropske Unije (2021), str. 83-98

AUTOR(I): Milan Palević

DOI: 10.46793/UPSSIX.083P

Glavni cilj ovog istraživanja je da predstavi pravne okvire koji određuju način i obim eksploatacije prirodnih resursa u Kaspijskom području. Ovaj cilj je ostvaren analiziranjem relevantnih međunarodnih ugovora koji se primenjuju u ovoj geografskoj oblasti, koristeći istorijski metod. Zatim, analizirani su relevantni međunarodni ugovori i običaji koji se primenjuju na statusna pitanja mora i jezera a koji su značajni za definisanje pravnog režima referentnog za regulisanje korišćenja tih voda i njihovih resursa. U ovom delu analize pretežno je korišćen komparativni metod kojim su poređene odredbe sadržane u univerzalnim međunarodnim ugovorima sa odredbama sadržanim u regionalnim međunarodnim ugovorima. Glavni rezultati istraživanja, u delu koji se odnosi na statusno određenje Kaspijskog vodnog basena, jeste taj da se na njega ne može u potpunosti primeniti ni jedan od poznatih koncepata za određenje statusa, da on sadrži elemente i zatvorenog mora, i elemente graničnog jezera i elemente kondominijuma, te da sve ovo zajedno potencijalno predstavlja elemente nekog novog unikatnog koncepta. U delu rada koji se odnosi na pravne okvire eksploatacije posmatranog područja, glavni zaključak je taj da su najreferentnije norme za njegovo određenje sadržane u regionalnim instrumentima koji regulišu pitanje zaštite životne sredine jer upravo oni diriguju način i obim ekonomske eksploatacije. Ograničenja ovog istraživanja su prvo u tome što se od više aspekata statusnog određenja posmatranog područja zadržava samo na pravnom aspektu, te što se ograničava na analizu uticaja ekoloških normi na predmet istraživanja.

Kaspijsko more, pravni status, ekologija, eksploatacija.