OCENA STANJA OBJEKTA OŠ “DR ARČIBALD RAJS” U BEOGRADU I PREDLOG MERA SANACIJE

XIII Međunarodno naučno-stručno savetovanje Ocena stanja, održavanje i sanacija građevinskih objekata  (str. 362-370)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Ivana Sretenov

DOI: 10.46793/SGISXIII.36IS

САЖЕТАК / ABSTRACT:

U radu je opisano stanje objekta OŠ „Dr Arčibald Rajs“ u Beogradu. Na konstrukciji i na terenima u dvorištu postoje prsline koje se tokom vremena šire i povećavaju. Nakon vizuelnog pregleda, evidentiranja oštećenja i odgovarajućih istražnih radova sagledano je i ocenjeno stanje konstrukcije, navedeni su uzroci pojave oštećenja i predložene su mere za sanaciju. Izrada dubokih i dugačkih iskopa u blizini škole, radi izgradnje BIG FASHION tržnog centra i stambeno- poslovnog kompleksa DUNAVSKE TERASE, uticala je na teren na kome se nalazi škola i na nastajanje novih ili povećanje pojedinih postojećih oštećenja na njoj. Iz tog razloga, posebno je važno, da se pri izgradnji novih zgrada odgovarajuće obezbedi okolni teren i da se preduzmu posebne mere opreza kada se u okolini nalaze stariji objekti.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

prsline, dilatacija, greške u izgradnji, neodržavanje, iskop, sanacija

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES: