GEODETSKO OSMATRANJE VELIKIH BRANA – KARAKTERISTIKE I ZNAČAJ

XIII Međunarodno naučno-stručno savetovanje Ocena stanja, održavanje i sanacija građevinskih objekata  (str. 326-330)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Žarko Nestorović, Milan Trifković, Miroslav Kuburić

DOI: 10.46793/SGISXIII.32ZN

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Geodetsko osmatranje veikih brana koristi se za određivanje apsolutnih pomeranja velikih brana u odnosu na skup tačaka geodetske mreže koje se mogu smatrati stabilnim u dugom vremenskom periodu. Očekivani vremenski period stabilnosti skupa geodetskih tačaka sa kojih se vrši osmatranje velikih brana treba da bude ne kraći od perioda eksploatacije objekta. Ova činjenica, pored zahtevane tačnosti i minimalnog pomeranja tačaka, koje reprezentuju veliku branu, koje se može otkriti ukazuje na složenost problematike geodetskog osmatranja velikih brana. U ovom radu prikazuju se neke karakteristike geodetskog osmatranja velikih brana.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

deformaciona analiza, kontrolne tačke, statistička analiza

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Trifković, M. Et al.: Uloga i značaj geodetskih merenja pri oceni stanja velikih brana, „Ocena stanja, održavanje i sanacija građevinskih objekata i naselja“, Osmo međunarodno naučno-stručno savetovanje, zbornik radova, pp. 353-359, Borsko jezero, 2013
  • Mihailović, K., Aleksić, R.I.: Deformaciona analiza geodetskih mreža, Institut za geodeziju, Građevinski fakultet, Univerzitet u Beogradu, „Geokarta“, Beograd, 1994
  • Sušić, , Batilović, M.: Uvod u deformaciona merenja i analizu, Fakultet tehničkih nauka, Univerzitet u Novom Sadu, Edicija tehničke nauke-udžbenici, Novi Sad, 2024
  • Caspary, W.F.: Concepts of Network and Deformation Analysis, Monograph 11, School of Surveying, The University of New South Wales, Kensington, N.S.W., Australia,
  • Istodorović, S., Nestorović, Ž.: Pendulum Movement on Large Dam Dependences on Outer Influences, IX International Conference „Contemporary Achievements In Civil Engineering“, Proceedings, Subotica,
  • Jovičić, A., Petrović, Modeli za praćenje ponašanja objekata, Srpsko Društvo za Velike Brane, Prvi kongres, Zbornik radova, Bajina Bašta, 2008.
  • Pytharouli, Stella I., and Stathis Stiros. „Ladon dam (Greece) deformation and reservoir level fluctuations: evidence for a causative relationship from the spectral analysis of a geodetic monitoring record.“ Engineering Structures 27.3 (2005): 361-370.
  • Nestorović, Ž.: Analiza geodetskih podataka za hidroenergetski i plovidbeni sistem „Đerdap 1“, Srpsko Društvo za Velike Brane, Prvi kongres, Zbornik radova, Bajina Bašta, 2008.
  • Nestorović, Ž.: Analiza metodologije obrade i interpretacije geodetskih podataka za hidroenergetski i plovidbeni sistem “Djerdap 1” u horizontalnoj ravni, Srpsko Društvo za Velike Brane, Prvi kongres, Zbornik radova, Bajina Bašta,
  • Trifković M., Kuburić M., Nestorović Ž.: On the Geodetic Networks for Large DAMS Monitoring
  • Nestorović, Ž. i : Geodetski radovi na HEPS ”Đerdap I” – istorijat, stanje i perspektive, Jugoslovensko Društvo za visoke brane, II kongres, Zbornik radova, Kladovo, 2003.
  • Petrović, K.: Problemi geodetskog osmatranja brane ”Đerdap II”, Jugoslovensko Društvo za visoke brane, Prvi kongres, Zbornik radova, Kladovo, 2003.