EKOLOŠKI ASPEKTI ZELENE GRADNJE U URBANOM PROSTORU

XIII Međunarodno naučno-stručno savetovanje Ocena stanja, održavanje i sanacija građevinskih objekata  (str. 85-91)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Ivana Mitrović

DOI: 10.46793/SGISXIII.07IM

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Zelena gradnja je odgovor građevinske industrije na izazove klimatskih promena. Ona insistira na poštovanju struke i primeni tehničko-tehnoloških znanja tokom čitavog procesa projektovanja i izgradnje objekata, počevši od urbanističkog planiranja, preko projektovanja, načina gradnje, primene kvalitetnih materijala i opreme, do pravilnog i stručnog održavanja objekata. Sve ovo ima za cilj optimizaciju korišćenja prirodnih resursa, povećanje komfora i kvaliteta prostora, uz smanjenje štetnih uticaja na životnu sredinu. Koncept zelene gradnje je zastupljen u sve tri kategorije prirodno okruženje, društveno-socijalno i ekonomsko, jer, životni stil mora biti održiv za mnoge generacije. Ideja o trajnosti nije da sve mora da traje što duže već da moramo da budemo više efikasni sa energijom, materijalima i prostorom koji su nam ostali. Pre nego što oskudica zapreti i nus-produkti naših aktivnosti ne promene životnu sredinu.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

održivi razvoj, zelena gradnja, održivo građenje, mikroklima, zeleni krovovi, pasivno zagrevanje

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

[1] Bogdanović Veliborka, Bogdanović Ivana : Urbanističko-arhitektonske mere u funkciji energetske efikasnosti zgrada; Građevinsko-arhitektonski fakultet, Niš; Zbornik radova, trideset šesti kongres o klimatizaciji, grejanju i hlađenju; 2005
[2] http://www.arch.hku.hk/research/BEER/sustain.htm
[3] Nurdin Ćehajić: Pasivno korištenje Sunčeve energije u zgradarstvu – Trombov zid, – Stručni članak, ISSN 1846-6168 UDK 62, Tehnički glasnik, Vol. 7 No. 4, 2013.
[4] Vukadinović Ana: Kauzulna eksploatacija toplotnog komfora stambenog objekta sa staklenom verandom i emisije polutanata koji nastaju sagorevanjem fosilnih goriva, – doktorska disertacija, Univerzitet u nišu, Fakultet zaštite na radu , Niš, 2020.
[5] Jovanović Marko: Ekološki prihvatljivo stanovanje, Ekološki principi, arhitektura .rs, 2009.
[6] http://web.zpr.fer.hr/ergonomija/2004/cehulic/zelenilo.htm
[7] Modrić Tajana: Uloga zelenih krovova u održivom razvoju zajednice, Undergraduate thesis, University North Digital Repository, 2016.