MODEL UPRAVLJANJA BEZBEDNOŠĆU SAOBRAĆAJA NA OSNOVU PODATAKA PRIMENOM GRSF MODELA I MOGUĆNOSTI ZA PRIMENU NA RAZLIČITIM NIVOIMA UPRAVLJANJA U SRBIJI I DRUGIM DRŽAVAMA BALKANA


XIX међународна конференција Безбедност саобраћаја у локалној заједници (стр. 482-492)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Dragoslav Kukić, Arif Uddin, Dragana Nojković

Download Full Pdf   

DOI: 10.46793/RSafLC24.482K

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Svetska banka i GRSF uz podršku ITF i eksperata koji deluju pod okriljem ovih organizacija su pripremili priručnik za pregled i analizu prikupljanja podataka koji se koriste za upravljanje bezbednošću saobraćaja. Priručnik je objavljen i nalazi se u primeni od 2021. godine. Sadrži sve najvažnije elemente i metodološke korake koji su potrebni za sprovođenje kvalitetne analize i pregled prikupljanja i primene podataka koji se koriste za upravljanje bezbednošću saobraćaja po državama. Priručnik uključuje prikupljanje i korišćenje podataka o saobraćajnim nezgodama i posledicama, indikatore performansi, ali i prikupljanje i korišćenje podataka o intervencijama koje su primenjene i elemenata koji su potrebni za sagledavanje celokupnog procesa upravljanja bezbednošću saobraćaja na osnovu podataka. U radu su predstavljene mogućnosti primene priručnika na različitim nivoima upravljanja bezbednošću saobraćaja u Srbiji, nacionalnom – državnom i lokalnom (opštine i gradovi). Poseban fokus u radu će biti usmeren na mogućnost primene podatka o sprovedenim intervencijama, kao i na analizu funkcija institucionalnog upravljanja na lokalnom nivou.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

upravljanje bezbednošću saobraćaja, analiza podataka, GRSF, Bliss & Breen model

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

[1] Bliss, Tony, and Jeanne M. Breen. 2009. Country Guidelines for the Conduct of Road Safety Management Capacity Reviews and the Specification of Lead Agency Reforms, Investment Strategies and Safe System Projects. Washington, D.C.: World Bank Group.
[2] Bliss, Tony, and Jeanne Breen. (2013). “Road Safety Management Capacity Reviews and Safe System Projects Guidelines.” Updated edition. Global Road Safety Facility, Washington, D.C.
[3] Lipovac, K., Kukić, D., Nojković, D., Petrović, D., Božić, M. (2017). Upravljanje bezbednošću saobraćaja zasnovano na podacima. 12. Međunarodna Konferencija “Bezbednost saobraćaja u lokalnoj zajednici”. Tara. Srbija.
[4] Kukić, D., Petrović, D., Božić, M. (2016). Model lokalne baze podataka o obeležjima bezbednosti saobraćaja. 5. Međunarodna Konferencija „Bezbjednost saobraćaja u lokalnoj zajednici“. Banja Luka. Republika Srpska.
[5] ITF (International Transport Forum). (2016). Zero Road Deaths and Serious Injuries: Leading a Paradigm Shift to a Safe System.
[6] PIARC (World Road Association). (2019). Chapter 5.2: Identifying Data Requirements. In Road Safety Management: Road Safety Manual (Part II). La Défense, CEDEX, France.
[7] SUEZ Konzorcijum, AMSS-CMV; Projekat “EU za Srbiju – Unapređenje bezbednosti saobraćaja”. (2021). Tehnički izveštaj u vezi aktivnosti 5.2. Mapiranje rizika i ocena bezbednosnih karakteristika puta sistemom zvezdica na mreži državnih puteva IB reda.
[8] WHO. (2010). Data Systems. A Road Safety Manual for Decision-Makers and
Practitioners. Geneva, Switzerland.
[9] WB, GRSF (2021). Guidelines for Conducting Road Safety Data Reviews. Washington DC, USA: World Bank.