Приступ митрополита Јована Зизијуласа еклисиолошком питању односа једног и мноштва

(стр. 67-88)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Александар Глишовић

DOI: 10.46793/MitJovan23.067G

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Тема односа једног и мноштва, преведена на поље еклисиологије, собом обухвата широк спектар питања као што су: питање католичности Цркве, затим питање црквеног јединства, односно питање примата и саборности, односа једне и многих Цркава, итд. Као таква, ова тема не само да представља унутарправославно питање, већ и један од највећих савремених изазова у екуменском дијалогу. Управо због тога, сагледавање еклисиолошких ставова односа једног и мноштва код митрополита Јована Зизијуласа, може нам помоћи да разумемо суштину овог питања. У том погледу, следећи метод митрополита, у раду ћемо се најпре осврнути на философски аспект сагледавања овог питања, да бисмо потом указали на богословске, односно еклисиолошке импликације овог питања. Тако ћемо видети, да митрополит своје ставове по овом питању гради на начелу Тројичног богословља, као и на Христологији која је повезана са Пневматологијом, што је такође, потврђено и евхаристијском природом еклисиологије. На основу горе наведеног става видећемо да евхаристија представља херменеутички кључ за разумевање овог питања. Полазећи од ових основа, митрополит у разумевању односа једног и мноштва, долази до говора, како о католичности Цркве, тако и до говора о односу примата и саборности, односа једне и многих Цркава, црквеног јединства, итд. На крају, као главни разлог митрополитовог инсистирања на сагледавање овог питања кроз призму евхаристијске еклисиологије, означи-
ћемо чињеницу пројаве јединства свих у Богу hic et nunc.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

једно, мноштво, универзалистичка еклисиологија, евхаристијска еклисиологија, католичност, локална Црква, универзална Црква, примат, саборност, многообличност, тријадологија, христологија

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Aristotel. Metafizika. Preveo Slobodan U. Blagojević. Beograd: Paideia, 2007.
  • Aristotel. Fizika. Preveo Slobodan U. Blagojević. Beograd: Paideia, 2006.
  • Burnet, John. Early Greek Philosophy. London, A&C Black, 1920.
  • Дела апостолских ученика. Превео еп. Атанасије Јефтић. Врњачка Бања – Требиње: Библиотека Отаца Црква, 2002.
  • Зизијулас, Јован. Догматске теме. Превео С. Јакшић. Нови Сад: Беседа, 2001.
  • Зизијулас, Јован. „Евхаристијска заједница и католичност Цркве”. У Евхаристија чини Цркву — Јован Зизијулас, Сабрана дела 1, уредник проф. др Игнатије Мидић, 77–113. Пожаревац: Епархија браничевска — одбор за просвету и културу, 2023.
  • Зизијулас, Јован. Еклисиолошке теме. Превео С. Јакшић. Нови Сад: Беседа, 2001.
  • Зизијулас, Јован. Заједница и другост. Пожаревац: Епархија браничевска — Одбор за просвету и културу, 2011.
  • Зизијулас, Јован. Западна мисао. Пожаревац: Епархија браничевска — Одбор за просвету и културу, 2014.
  • Зизијулас, Јован. Јединство Цркве у светој Евхаристији и у Епископу у прва три века. Превео С. Јакшић. Нови Сад: Беседа, 1997.
  • Зизијулас, Јован. Примату у Цркви — православни приступ. Пожаревац: Епархија браничевска — Одбор за просвету и културу, 2014.
  • Зизијулас, Јован. „Тајна Цркве и Тајна Свете Тројице”. У: Православна еклисиологија, уредник Златко Матић, 45–58. Пожаревац: Епархија браничевска — Одбор за просвету и културу, 2016.
  • Зизијулас, Јован. „Христос, Свети Дух у Црква”. У: Црква као заједница — Јован Зизијулас, Сабрана дела 2, уредник проф. др Игнатије Мидић, 105–29. Пожаревац: Епархија браничевска — Одбор за просвету и културу, 2023.
  • Зизијулас, Јован. „Црква као ’Мистично’ Тело Христово”. Видослов 14, бр. 41 (2007): 51–70.
  • Калезић, Зоран. Антропологија философије свејединства и библија. Београд: Православље, 1983.
  • Kasper, Valter. Ne postoje dva Hrista. Preveo Ines Kezić i Dragan Bošković. Beograd: Beogradska nadbiskupija, 2004.
  • Koplston, Frederik. Istorija filozofije — Tom I. Beograd: Beogradski izdavačko – grafički zavod, 1988.
  • Матић, Златко. „Еклисиологија киноније и магистеријум Католичке Цркве: отежана рецепција.” У Српска теологија данас, књ. 9, уредник Богољуб Шијаковић, 17–24. Београд: Издаваштво Православног Богословског факултета, 2017.
  • Мидић, Игњатије. Једна и многе Цркве и проблем њиховог јединства. Пожаревац: Епархија браничевска — Одбор за просвету и културу, 2021.
  • Мидић, Игњатије „О саборности Цркве”. У Православна еклисиологија, уредник Златко Матић, 123–140. Пожаревац: Епархија браничевска: Одбор за просвету и културу, 2016.
  • McDonneli, Kilian. „Walter Kasper on the Theology and the Praxis of the Bishop’s Office”, Theological Studies 63, (2002): 711–29. http://cdn.theologicalstudies.net/63/63.4/63.4.3.pdf.
  • Петронијевић, Бранислав. Од Зенона до Бергсона. Београд: Завод за уџбенике и наставна средства, 1998.
  • Платон. Кратил. Превео др Александар М. Петровић. Београд: Отачник, 2008.
  • Савић, Миле, Н. Цветковић, Владимир, Цекић, Ненад. Филозофија за средњу школу. Београд: Завод за уџбенике и наставна средства, 2003.
  • Свештени канони Цркве. Превео еп. Атанасије Јевтић. Београд: Митрополија црногорска-приморска, Епископија захумско-херцеговачка и приморска, итд, 2005.
  • Стојановић, Марина. „Сабор и примат у Цркви”, Саборност 14 (2020): 215–23.
  • Стојковић, Андрија, Петровић, Слободан. Преглед историје филозофије. Београд: Нолит, 1955.
  • Херш, Жана. Историја филозофије. Превели Фрида Филиповић и Миодраг Радовић. Нови Сад: Светови, 1998.
  • Цекић, Миодраг. Преглед историје филозофије. Сарајево: Завод за издавање уџбеника, 1966.
  • Clement of Alexandria, The Stromata XIV, https://www.earlychristianwritings.com/text/clement-stromata-book5.html
  • Congregation for the doctrine of the faith. „Letter to the bishops of the catholic church on some aspects of the church understood as communion”. Vatican,