PRIMJENA IT TEHNOLOGIJA U FARMACEUTSKOJ INDUSTRIJI

JUSK ICQ 2024,  (str. 113-117)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Nataša Milanović

DOI: 10.46793/JUSK-ICQXX.113M

САЖЕТАК / ABSTRACT:

U savremenom dobu, informacione tehnologije (IT) značajno transformišu farmaceutsku industriju kroz primenu aplikacija za učenje na daljinu. Ove tehnologije omogućavaju farmaceutima kontinuirano usavršavanje bez obzira na lokaciju, prilagođeno individualnim potrebama i tempu učenja. Rad istražuje prednosti i izazove ovih aplikacija, uključujući poboljšanje kvaliteta edukacija, pristup najnovijim informacijama, metodologijama i omogućavanje bolje koordinacije zdravstvenih timova. Takođe, ističe se potreba za kvalitetnim sadržajem i zaštitom podataka korisnika u efikasnoj primeni ovih tehnologija. Integracija IT u farmaceutsku praksu ne samo da podržava kontinuirani profesionalni razvoj farmaceuta, već i unapređuje koordinaciju timova i brzinu razmene ključnih informacija. Uz stalni razvoj tehnologija, perspektive daljeg napretka u farmaceutskoj industriji su obećavajuće, stvarajući mogućnosti za poboljšanje zdravstvenih ishoda pacijenata i, samim tim, efikasnijom zdravstvenom zaštitom.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

informacione tehnologije (IT), farmaceutska industrija, aplikacije za učenje na daljinu, kontinuirana edukacija, digitalizacija

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Chen, L., & Khan, A. (2022). The Role of Information Technology in Modern Healthcare. International Journal of Medical Informatics, 35(4), 567-580.
  • Marić, T. (2023). Korištenje tehnologije u visokoškolskom obrazovanju: sociološko istraživanje. Sveučilište u Splitu. Split.
  • Jambrović, M. (2020). Primjena informacijskih tehnologija u javnoj upravi Republike Hrvatske u kriznim situacijama – Covid 19. Sveučilište u Zagrebu. Zagreb.