LAW OF EVIDENCE – ULOGA RIMSKO-KANONSKOG POSTUPKA U RAZVITKU DOKAZNOG PRAVA

Државно црквено право (2023) (стр. 247-254)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Dževad Drino, Maja Drino Škandro

Е-АДРЕСА / E-MAIL:

DOI: 10.46793/DCP23.247D

САЖЕТАК / ABSTRACT:

U savremenim zakonima o krivičnom postupku u Bosni i Hercegovini, ali i u regiji, vidljiv je prodor elemenata anglosaksonskog prava i nekritičko prihvatanje pravila “ploda otrovne voćke” u pitanju dokaznog prava. Pogled u budućnost ipak je zasnovan na historijskom razvoju završne faze sudskog utvrđivanja činjenica, gdje je primjetno da je inkvizicioni postupak postklasičnog rimskog prava prenešen u crkveno, kanonsko pravo, koje je umnogome uticalo na razvitak dokaznog prava u kontinentalnom pravu.

Stoga se postavlja pitanje kakva je hijerarhija vrijednosti dokaza u rimskom postupku  i kasnijem srednjovjekovlju, kada sama crkva zabranjuje svećenicima sudjelovanje u najviše raširenim oblicima tzv. “Božijih sudova”  ili ordalija (Lateranski kocil iz 1215.g.).

U radu se analiziraju suprotnosti slobodne ocjene dokaza sa sistemom pravno obavezujuće ili formalne ocjene dokaza inkvizicionog  postupka, pri čemu se crkva trudila u ocjeni dokaza za preobraćenje grešnika razvijajući duh milosrđa, sažaljenja i samilosti. Tako i kod sv.Tome Akvinskog  grijesi nose imena delikata rimskog prava (furtum, seditio, homicidium..), dok inkvizitorni proces, kao sudski organizovana istraga, dominirajući kontinentalnom pravnom kulturom i jurisprudencijom sve do sredine XVIII vijeka, donosi pravna pravila za ocjenu dokaza.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

dokazivanje, kanonsko pravo, krivični postupak, rimsko pravo, sud.

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Bartolus de Sassoferato, In Primam Digesti Noui Partem, Venezia 1580.
  • Bubalović, T., Pivić, N., Međunarodno krivično procesno pravo, Zenica, 2021.
  • Damaška, M., Dokaz krivnje. Od rimsko- kanonskog do suvremenog prava, Školska knjiga, Zagreb 2021.
  • Dennis, I., The Law of evidence, London 2002.
  • Drino Dž., Komparativna pravna historija, Zenica  2017.
  • Horvat, M., Rimsko pravo, IV izdanje, Zagreb 1962.
  • Lukač, A., Zakonitost dokaza u bosanskohercegovačkom i poredbenom pravu, Hrvatski ljetopis za kaznene znanosti I praksu, vol. 23. God.1.
  • MGH, Monumenta Germaniae Historica (ed.Pertz G.H./WALTZ g)- Die Briefe der deutschen Kaiserzeit, vol. V, 41., Augsburg 2011.
  • Mirković, Z., Srpska pravna istorija, II izdanje, Beograd, 2017.
  • Monumenta Iuris Canonici, Serija A, vol2., 66, Vatikan, 1981.
  • Nikolić, O., Država, crkva i sloboda veroispovesti, Beograd, 2022.
  • Stein, P., Romisches Recht und Europa. Die Geschichte einer Rechtskulture, Frankfurt am Main, 1999.
  • Uzelac, A., Teret dokazivanja, Zagreb, 2003.
  • Wilken, R.L., Gregory and the politics of the spirit, First Things –u: The Christians as the Romans saw Them,1999.
  • Zilić-Čurić, L., Ekskluzijsko pravilo i zaštita ljudskih prava u krivičnom postupku pred Međunarodnim krivičnim sudovima, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu, god. 60, br. 1/2023.
  • Zilić Čurić, L., Ocjena i primjena nedozvoljenih dokaza u krivičnom pravu (neobjavljeni magistarski rad), Zenica 2020. Rad dostupan putem biblioteke Pravnog fakulteta Univerziteta u Zenici.