Државно црквено право (2023) (стр. 83-98)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Jakub Leković, Ertuğrul Coşkun

Е-АДРЕСА / E-MAIL:

DOI: 10.46793/DCP23.083L

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Prvoobjavljeni kur’anski ajet sure El-Aleq tretira pitanje obrazovanja i predstavlja sticanje znanja kao glavnu kur’ansku naredbu. Svaki sljedeći ajet koji govori o znanju jasan je pokazatelj nivoa koji pripada svima onima koji se bave naukom svake vrste, i važnosti znanja kao najvažnijeg ljudskog resursa. Produkt ispravne svijesti o značaju znanja jeste plejada islamskih učenjaka koji su dali nemjerljiv doprinos razvoju nauke, na polju matematike, filozofije, medicine, književnosti i svih drugih naučnih disciplina, Rezultat ispravne svijesti o značaju obrazovanja na temeljima vjere je i viševijekovno postojanje obrazovnih institucija u okviru islamske zajednice na tlu Balkana, bivše Jugoslavije, i R. Srbije danas, koje djeluju kroz zaokružen obrazovni sistem, počevši od islamskih predškolskih ustanova, škola Kur’ana, medresa pa sve do islamskih fakulteta.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

znanje, obrazovanje, intelekt, svijest, Kur’an, škola, Sandžak, Novi Pazar, R. Srbija, Bosna i Hercegovina, Beograd, tradicija, medresa, fakultet, vjerska nastava.

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• El-Alaq
  • Fatir
  • Mudžadele
  • Ta-ha
  • Fatir
  • Rijadus- salihin, skraćeno izdanje, Travnik, 1994.
  • Ebu Davud, 3641; Ibn Madže
  • Muslim
  • Dragan Novaković, Organizacija i položaj islamske verske zajednice u Kraljevini Jugoslaviji, Časopis za društvene nauke Univerziteta u Nišu, Niš, 2003.
  • Kasim Hadžić, Pedesetogodišnjica od osnutka Velike medrese u Skoplju, “Takvim”, 1975.
  • Kasim Hadžić, Velika medresa i njeni učenici u revolucionarnom pokretu, “Takvim”, Sarajevo, 1985.
  • Amila Buturović, Između religije i politike – biti musliman u Jugoslaviji kao izazov, https://yuhistorija.com/serbian/kultura_religija_txt00c6.html
  • Esad Rahić, Najstarija ruždija (gimnazija), Glas islama, septembar 1997.
  • Čelebija Evlija: Putopis, Svjetlost, Sarajevo, 1967.
  • Nekadašnji mektebi, ruždije i medrese u Sandžaku, dr. Mersada Nurudina Agović, Bošnjaci.net , decembar, 2017.
  • Ismet Kasumović, Školstvo i obrazovanje u Bosanskom ejaletu za vrijeme osmanske uprave, Islamski kulturni centar Mostar, Mostar, 1999.
  • Historijat  mekteba Reuda i Wildan, Mersad Curić, Glas islama, novembar, 2017.
  • Ustav Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, usvojen i potvrđen 28. juna 1921. godine (Arhiv Jugoslavije, Beograd).
  • Dr Dušan Rakitić, Jugoslovenski međuratni model konfesionalne verske nastave u javnim školama, Harmonius, 2021.
  • Š. Rastoder, Vjerske zajednice i Jugoslavija 1918-2006.
  • Устав Републике Србије („Службени гласник РС”, бр. 98/2006 i 115/2021)
  • Закон о основној школи („Службени гласник РС”, бр. 50/92, 53/93, 67/93 и 48/94 i 24/96)
  • Уредба Владе Републике Србије о организовању и остваривању верске наставе и наставе алтернативног предмета у основној средњој школи  Службени гласник РС“, број 46 од 27. јула 2001.
  • Upoznajmo decu s jevanđeljem Hristovim (Kraljevo: Specijalni broj Žičkog blagovesnika posvećen vraćanju veronauke u škole, 2001)