МЕТОДИЧКА ПРИМЕНЉИВОСТ ИНСТРУМЕНТАЛНИХ КОМПОЗИЦИЈА СУЛЕЈМАНА ЋАТОВИЋА У НАСТАВИ МУЗИЧKЕ КУЛТУРЕ

Узданица XX 1 (2023), (стр. 259-275)

АУТОР(И): Нака К. Никшић

Е-АДРЕСА: niksicnaka@gmail.com

DOI: 10.46793/Uzdanica20.1.259N

Сулејман Ћатовић Суља, музички педагог, мелограф и композитор, стварао је инспирисан народним песмама новопазарског краја. У његовом стваралачком опусу наилазимо на две збирке хорских и једну збирку инструменталних композиција, под називом Пештерски мотиви, Албум композиција за кларинет и клавир. Иако су ком- позиције овог албума настајале и јавно извођене у дугом временском периоду, збирка је објављена тек 2001. године. Стручној јавности је представљена са аспекта музичке теорије 2017, а студијски снимљена 2018. године. Међутим, никада није вреднована са аспекта музичке педагогије.

Циљ рада је представљање инструменталних композиција Сулејмана Ћатовића и утврђивање њихове методичке применљивости у настави музичке културе у основној општеобразовној школи. У раду смо користили методу анализе садржаја. Резултати су показали да су све инструменталне композиције Сулејмана Ћатовића методички примен- љиве у активности слушања музике од првог до осмог разреда основне општеобразовне школе и да, у зависности од структуре, могу бити полазна основа наставницима при избору композиција за слушање у функцији опажања средстава извођења, изражајних компонената музике, повезивања звучних могућности инструмената са карактером дела, облика, имитације као начина грађења облика и народног стваралаштва као инспирације. Овај рад треба да допринесе унапређењу наставе музичке културе у Србији и да подстак- не музичке педагоге на слична истраживања

Сулејман Ћатовић, инструменталне композиције, слушање музике, музички садржаји.

• Големовић (1985): Д. Големовић, Предговор, Сулејман Ћатовић, „За градом вода студенаˮ, Народне песме из Санџака, стр. 2, Београд: Савез аматера Србије.
  • Ђенадер (2001): В. Ђенадер, Предговор, Сулејман Ћатовић, Пештерски мо- тиви, Албум композиција за кларинет и клавир, стр. 2, Београд: Атеље „Classic”.
  • Ђенадер (2010): В. Ђенадер, Сулејман Ћатовић, Kонцерт сећања на Сулејма- на Ћатовића, одржан 10. 12. 2010. у 18.00 у сали Школе основног музичког образо- вања „Петар Стојановић”, Уб.
  • ИАРНПа (Историјски архив „Расˮ Нови Пазар), Дечји фонд „Тршоˮ, Нови Пазар, инв. бр. 4, Матична књига деце.
  • ИАРНПб (Историјски архив „Расˮ Нови Пазар), Учитељска школа „25. мајˮ, Нови Пазар, инв. бр. 1, Матична књига радника.
  • Kос (1963): K. Kос, Апсолутна музика, у: Ј. Андреис (ур.), Музичка енцикло- педија 1, 53, Загреб: ЈЛЗ.
  • Kонцерт сећања на Сулејмана Ћатовића, одржан 10. 12. 2010. у 18.00 у сали Школе основног музичког образовања „Петар Стојановић” у Убу.
  • Kонцерт наставника Школе основног музичког образовања, одржан 24. 12. 2015. у 18.00 у сали Школе основног музичког образовања „Стеван Мокрањац” у Новом Пазару.
  • Крајачић (1981): Г. Крајачић, „Станковићˮ 1831–1981, Београд: Музичка школа „Станковићˮ.
  • Недељковић (2012): Д. Недељковић, Друга смотра стваралаштва срских ком- позитора, Промоција дела домаћих аутора, Глас Тамнаве, 12, 6. 12. 2012.
  • Никшић (2017): Н. Никшић, Народна песма као инспирација у стваралаштву Сулејмана Ћатовића, у: С. Маринковић, С. Додик, Д. Панић Kашански (ур.), Тради- ција као инспирација, 447–457, Бања Лука: Академија умјетности.
  • Никшић, Пучић (2020): Н. Никшић, Џ. Пучић, Сулејман Ћатовић – Пештер- ски мотиви, Нови Пазар: KУД младих.
  • РСЈ (2018): Пасторала, у: Мато Пижурица (ур.), Речник српског језика, 879, Нови Сад: Матица српска.
  • Програм наставе и учења за први разред основне школе, Просветни гласник, 10/2017, Београд: Службени гласник Републике Србије.
  • Програм наставе и учења за други разред основне школе, Просветни гласник, 16/2018, Београд: Службени гласник Републике Србије.
  • Програм наставе и учења за трећи разред основне школе, Просветни гласник, 5/2019, Београд: Службени гласник Републике Србије.
  • Програм наставе и учења за четврти разред основне школе, Просветни гла- сник, 11/2019, Београд: Службени гласник Републике Србије.
  • Програм наставе и учења за пети разред основне школе, Просветни гласник, 15/2018, Београд: Службени гласник Републике Србије.
  • Програм наставе и учења за шести разред основне школе, Просветни гласник, 15/2018, Београд: Службени гласник Републике Србије.
  • Програм наставе и учења за седми разред основне школе, Просветни гласник, 5/2019, Београд: Службени гласник Републике Србије.
  • Програм наставе и учења за осми разред основне школе, Просветни гласник, 11/2019, Београд: Службени гласник Републике Србије.
  • Рајишић (1987): Б. Рајишић, Сулејман Ћатовић, Из детињства и читанке,
  • Тамнавске новине, 4, 1. 7. 1987.
  • Сковран (1963): Д. Сковран, Програмска музика, у: Ј. Андреис (ур.), Музичка енциклопедија 2, 440–441, Загреб: ЈЛЗ.
  • Стојановић (1996): Г. Стојановић, Настава музичке културе од 1. до 4. ра- зреда основне школе, Приручник за учитеље и студенте учитељског факултета, Београд: ЗУНС.
  • Ћатовић (1985): С. Ћатовић, За градом вода студена, Народне песме из Сан- џака, Београд: Савез аматера Србије.
  • Ћатовић (1989): С. Ћатовић, Свака тица гн’јездо има, Лирске народне пјесме из Санџака, Подвис: Стил.
  • Ћатовић (2001): С. Ћатовић, Пештерски мотиви, Албум композиција за кла- ринет и клавир, Београд: Атеље „Classicˮ.