MOGUĆNOSTI I KVALITET REALIZACIJE VOKALNO-INSTRUMENTALNE NASTAVE U USLOVIMA PANDEMIJE

Uzdanica XIX 2 (2022), (str. 263-277)

AUTOR(I): Jelena R. Grkić Ginić, Milica J. Stanković

E-ADRESA: jelenagrkic@yahoo.com

DOI: 10.46793/Uzdanica19.2.263GG

Rad predstavlja rezultate istraživanja mogućnosti realizacije mu- zičke nastave u okviru predmeta Vokalno-instrumentalna nastava koji se izučava na osnovnim akademskim studijama Fakulteta pedagoških nauka u Jagodini, u pandemij- skim uslovima izazvanim virusom kovid 19. Cilj istraživanja je bio da se ispitaju mišljenja i stavovi studenata o kvalitetu onlajn-nastave, odnosno o drugačijoj koncep- ciji održavanja nastave ovog predmeta. Osim toga, cilj je bio i prikupljanje podataka na osnovu kojih je moguće organizovati i poboljšati kvalitet nastave u slučaju ponovne pandemije. Uzorak istraživanja je činilo 76 studenata druge godine osnovnih akadem- skih studija na studijskim programima Učitelj i Vaspitač u predškolskim ustanovama. Rezultati istraživanja pokazuju da se teorijska znanja mogu usvajati nastavom na daljinu, dok snimci pesama ne mogu zameniti kontaktnu nastavu, kao i da onlajn-nastava ne može biti korisnija od neposredne. Takođe, analiza odgovora anketiranih studenata ukazala je da se nastava ovog predmeta nikako ne može izvoditi isključivo putem interneta.

pandemija, Vokalno-instrumentalna nastava, osnove muzičke pismenosti, sviranje, onlajn-nastava, stavovi studenata.

IZVORI I LITERATURA
  • Akarsu (2021): S. Akarsu, Investigating Secondary School Music Teachers’ Views about Online Music Lessons During the COVID-19 Pandemic, Educational Policy Analysis and Strategic Research, V16, N2, 160‒178. Retrieved in September 2022 from https://files.eric.ed.gov/fulltext/EJ1301886.pdf.
  • Alavamleh, Al-Tvajt, Al-Šaht (2020): M. Alawamleh, L. Mohannad Al-Twait, G. Raafat Al-Saht, The effect of online learning on communication between instructors and students during Covid-19 pandemic, Asian Education and Development Studies. Retrieved in September 2022 from https://www.uwinnipeg.ca/remote-hub/docs/effect-online-learn- ing-on-communication-instructor-student.pdf.
  • Votermajer, Krik, Najt, Gudol (2020): R. Watermeyer, T. Crick, C. Knight, J. Goodall, COVID-19 and Digital Disruption in UK Universities: Afflictions and Affor- dances of Emergency Online Migration. High Educ. (Dordr), 1‒19. Retrieved in September 2022 from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7269686/.
  • Dimitrijević, Golubović-Ilić, Stanojević (2021): M. Dimitrijević, I. Go- lubović-Ilić, V. Stanojević, Neki aspekti realizacije univerzitetske nastave na daljinu za vreme pandemije, Uzdanica, XVIII/2, Jagodina: Fakultet pedagoških na- uka, 169‒186.
  • Jildiz, Karšal, Bagdži (2021): Y. Yıldız, E.Karşal, H. Bağcı, Examining the in- structors’ perspectives on undergraduate distance learning music instrument education dur- ing the COVID-19 pandemic, Journal of Pedagogical Research, 5(2), 184‒206. Retrieved in September 2022 from http://dx.doi.org/10.33902/JPR.2021270107
  • Kivi, Konjari, Ozeke, Čeliktaš (2021): A. Kivi, D. Koniari, S. Özeke, H. Çeliktaş, Reactions and good practices to new corona conditions for teaching music in schools by music teachers in Germany, Greece, and Turkey, In: M. Pabst-Krueger, A. Zie- genmeyer (Eds.), Perspectives for music education in schools after the pandemic, 5‒17. Retrieved in September 2022 from https://www.bmu-musik.de/fileadmin/Medien/BV/ Positionen/Perspectives_for_music_education MTA-network.pdf.
  • Kopas-Vukašinović, Mihajlović, Miljković (2021): E. Kopas-Vukašinović, A. Mihajlović, A. Miljković, Stavovi studenata o kvalitetu nastave na daljinu, Uzdanica, XVIII/2, Jagodina: Fakultet pedagoških nauka, 19‒33.
  • Kuleva (2020): M. Kuleva, The impact of COVID-19 pandemic on the evaluation of the effectiveness of online distance learning, Pedagogy, 92(7s), 74–83.
  • Makableh, Alia (2021): M. Maqableh, M. Alia, Evaluation online learning of un- dergraduate students under lockdown amidst COVID-19 Pandemic: The online learning experience and students’ satisfaction, Children and Youth Services Review, 128 (106160), 1–11.
  • Matijašević, Carić, Škorić (2021): J. Matijašević, M. Carić, S. Škorić, Online nastava u visokom obrazovanju – prednosti, nedostaci i izazovi, u: V. Katić (ur), Onlajn-na- stava na univerzitetima – 2021, Novi Sad: Univerzitet u Novom Sadu – Fakultet tehničkih nauka, 165–168.
  • Mednjanska, Strenačikova (2021): I. Medňanská, M. Strenáčiková, Reflection on teaching music in schools in Slovakia during the pandemic and description of online teaching, In: M. Pabst-Krueger, A. Ziegenmeyer (Eds.), Perspectives for music education in schools after the pandemic, 18‒27.
  • Nusek, Špan (2021): M. Nusseck, C. Spahn, Musical Practice in Music Students During COVID-19 Lockdown, Front. Psychol., 12:643177.
  • Petrović (2009): M. Petrović, Elektronsko učenje podržano internet tehno- logijama (geneza, pojam i predviđanja razvoja), Norma, XIV/3, Sombor: Pedagoški fakultet, 263‒280.
  • Prodanov, Crnjanski, Milojković (2021): I. Prodanov, N. Crnjanski, M. Miloj- ković, Muzičko obrazovanje u digitalnom svetu, Novi Sad: Akademija umetnosti.
  • Ruksanda, Belibou, Kazan (2021): M. Rucsanda, A. Belibou, A.-M. Cazan, Stu- dents’ Attitudes Toward Online Music Education During the COVID 19 Lockdown, Front. Psychol., 12:753785.
  • Stanković (2006): Ž. Stanković, Razvoj tehnologije učenja na daljinu, Na- stava i vaspitanje, 55(2), Beograd: Pedagoško društvo Srbije, 169‒181.
  • Husein, Daud, Alrabijah, Badavi (2020): E. Hussein, S. Daoud, H. Alrabaiah, R. Badawi, Exploring undergraduate students’ attitudes towards emergency online learning during COVID-19: A case from the UAE, Children and Youth Services Review, Volume 119, 105699.